Снимка Pixabay
Чехия има нов президент. Бившият генерал Петър Павел печели балотажа на президентските избори в Чехия, предаде Франс прес, като се позова на данни на Чешката статистическа служба, съобщи Дарик.
Към момента са преброени 90% от бюлетините и резултатът на Павел е 57,07%.
Съперникът му, милиардерът и бивш премиер Андрей Бабиш, печели 42,92% от гласовете.
Малко по-рано в неделя чешката държавна телевизия съобщи, че Павел си е гарантирал победата и че Бабиш вече няма как да го настигне.
Въпреки че чешкият президент не разполага с широки правомощия, той играе важна роля в политическия живот.
Шестдесет и една годишният Павел заяви по време на предизборната си кампания, че иска да е „достоен президент“ на Чехия, която членува в ЕС и НАТО и е с население от 10,5 милиона души.
Шестдесет и осем годишният Бабиш, който е известен с богатството си и с проблемите си с правосъдието, определи вота като „референдум за Бабиш“.
Кампанията между двата тура на президентските избори бе особено разгорещена, като Петър Павел стана мишена на масирана дезинформационна вълна, а към Бабиш и семейството му бяха отправени смъртни заплахи, отбелязва Франс прес.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Възстановено е движението и в района на плевенското село Гривица
Дата: 05/07, 18:13
Кремъл: ЕС се превръща във военен блок, което изостря ситуацията в Украйна
Дата: 05/07, 17:58
Възстановиха движението при 87 км на автомагистрала „Струма“ в посока Кулата
Дата: 05/07, 17:48
Адвокатът на Мавродиев: Ще се върне в България, но кога ще стане това, зависи от сръбските власти
Дата: 05/07, 17:40