Фактчек: Не са верни твърденията на Борисов, че кабинетът "Петков" оставил 15 милиарда дълг


07/03/2023, 16:58

Булфото

Factcheck.bg извърши проверка на фактите на твърдения на Бойко Борисов за дълга на България, които не отговарят на истината.

ТВЪРДЕНИЕ:

17 декември 2022 г.,

Бойко Борисов:

"Колкото харчиш, толкова трябва да изкараш. Може малко да буташ в дефицит, но истински мислещите управници са такива като нас. Правителството трябва да има излишък в бюджета. Тогава се опитвах да им обясня на хората, с мазнинка да имаш за зимата. Да имаш нещо. Ние им оставихме 15 млрд. Сега те ни слагат по 15 млрд. дълг на месец, на година."

Всичко, което трябва да знаете за:

Това казва лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на среща с младежката формация на партията във Варна през декември 2022 г. Борисов има предвид коалиционното правителство на "Продължаваме промяната", управлявало страната от декември 2021 г. до август 2022 г. Factcheck.bg събра фактите, за да отговори на следните въпроси:

ПРОВЕРКА:

Коалиционното правителство на "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" с премиер Кирил Петков е 19-о, а не 20-о правителство на България от демократичните промени насам.

Публично достъпните статистики с информация за държавния дълг - вътрешен и външен, на страната се водят от Министерството на финансите (МФ) и Националният статистически институт (НСИ). Те не се изготвят на база период на управление на дадено правителство. Данните се отчитат на месечна и на годишна основа

Нов дълг често се тегли, за да се покриват стари задължения. Поради това не може увеличаването на дълга автоматично да се приписва на едно или друго правителство. Не може и да се сравняват различни периоди и контексти.

Да се прави сравение между номиналната стойност на държавния дълг между различни години, особено между такива, които са сериозно отдалечени във времето, е неточно. За такъв тип сравнение е по-коректно да се използва показателят "дълг спрямо брутния вътрешен продукт" (дълг/БВП).

Четворната коалиция с министър-председател Кирил Петков поема управлението на страната през декември 2021 г. и подава оставка през юни 2022 г. Фискалният резерв, който новото правителство наследява от кабинета "Борисов 3", според данни на МФ към 31 май 2021 г. е 9,3 млрд. лева. Към 31 август 2022 г., когато вече четворната коалиция не е на власт, фискалният резерв на страната е 9,1 млрд. лева.

Докато кабинетът "Петков" е на власт дългът се движи между 31,2 млрд. лева и 30,1 млрд. лева, а съотношението дълг/БВП - между 23,9% и 20%.

Според информация на сайта на МФ по време на кабинета Петков са теглени три заема по 500 млн. лева - през март и април, и един от 300 млн. лева през май - общо 1,8 млрд. лева.

До идването на кабинета "Петков" на власт държавният дълг на страната възлиза на около 32,5 млрд. лева. В стратегията за управление на държавния дълг, изработена от Министерството на финансите в кабинета "Петков", е прогнозирано дългът да нарасне до 47,1 млрд. лева през 2024 г. Това е увеличение с 15,8 млрд. лева спрямо размера на дълга през 2021-а. Но независимо дали гледаме данните за реално поетия дълг или прогнозата, не може да се твърди, че правителството на Кирил Петков е взело дълг, колкото всички правителства, управлявали досега.

 

ПРОВЕРЕНО:

 

Не е вярно, че коалиционното правителство на Кирил Петков, е взело толкова държавен дълг, колкото 20 други български правителства.

 

До декември 2021 дългът възлиза на 32,5 млрд лева. Поетият дълг от кабинета "Петков" по време на управлението му е в размер на 1,8 млрд. лева. Дори и ако се има предвид прогнозата за нарастване на номиналната стойност на дълга с 15.8 млрд. лева към 2024 г. спрямо 2021 г., отново не може да се твърди, че това правителство е "направило" дълг, колкото всички предишни.

 

Не се потвърждава и твърдението, че става дума за "15 млрд. дълг" на месец или на година.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Масов бой в Симеоновград: 20-годишен младеж е с 4 отрязани пръста след удар с брадва
Дата: 11/05, 12:09

Задържаха непълнолетен без книжка след гонка край Варна
Дата: 11/05, 12:04

Проверяват зам.-министъра на образованието за конфликт на интереси
Дата: 11/05, 11:58

Издирват шофьор блъснал и убил домашно куче в Петрич
Дата: 11/05, 11:53

Microsoft маха Copilot от Windows 11 - как потребителският гняв принуди технологичен гигант да отстъпи
Дата: 11/05, 11:51

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия