Васил Велев за бюджета: Страх ме е, че няма да минем без вдигане на данъци


14/04/2023, 12:45

Снимка Булфото, архив

Ако нищо не се промени, ние ще имаме бюджетен дефицит от порядъка на 6-7 на сто, коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в ефира на БНТ по повод предстоящото приемане на бюджета за тази година, предава БНТ.

Ако нищо друго не променим, ще имаме такива дефицити и през следващите 5-6 години, посочи той. "Ако целта ни е 3 на сто дефицит, това прави грубо при 200 млрд. брутен вътрешен продукт (БВП) 6 млрд. дефицит, а той е 12 млрд. За да постигнем 3 на сто дефицит, трябва да имаме двойно по-голям БВП, това няма как да стане в близките 3-4-5-6 години, т.е. трябва да се промени разходната част задължително, тъй като партиите са декларирали, че не искат да вдигат данъците", посочи той. "Мен ме е страх, че няма да минем без вдигане на данъци", допълни Велев. 

Според него събиране на свръхпечалба не е решение, защото такава може и да няма, а и това е еднократен данък. 

Велев коментира, че има необосновано големи разходи, които трябва да бъдат намалени, и даде пример с разходите за издръжка на администрацията. Имаме прекалено голям ръст в социалните разходи, посочи още той.  

Председателят на АИКБ отбеляза, че бюджетът е средството за постигане на цели и е важно какви са те. "Според нас националните приоритети следва да бъдат членство в Шенген до края на годината, в еврозаната от януари 2025 г. и в ОИСР през 2026 година. Бюджетът, който предстои да бъде изготвен, разгледан и одобрен от парламента, би следвало да е подчинен на тези цели”, заяви той. 

Ситуацията иска формиране на правителство и то на много по-широка основа, отколкото в момента се готви, коментира Васил Велев. На въпрос каква е по-щадящата опция - предизборен бюджет или да продължим със стария за 2022 г., той посочи, че по-щадящата от двете е да продължим с 1/12 от разходите, докато се формира управление на широка парламентарна основа, което да предложи бюджет.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Шефът на АИКБ: Бизнесът очаква по-работеща държава
Дата: 07/05, 19:49

Тръмп за войната в Иран: Ще приключи бързо, ако не - ще има удари на по-високо ниво
Дата: 07/05, 19:43

Мъж застреля две жени в Австрия и се самоуби
Дата: 07/05, 19:27

Джип премаза двама, докато са чакали пред банкомат в София
Дата: 07/05, 19:25

Нетаняху: За враговете на Израел няма имунитет
Дата: 07/05, 19:16

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия