Кадър Униан
През последните четири дни руските сили са се изтеглили в безпорядък от позициите си на южния фланг на операция "Бахмут, съобщи британското министерство на отбраната в ежедневния си разузнавателен бюлетин, цитиран от Ройтерс, цитирана от БТА.
В резултат на изтеглянето украинските сили са си върнали поне километър територия, показват британските данни.
"Районът има известно тактическо значение, тъй като беше руски плацдарм от западната страна на канала Донецк-Донбас", се казва в актуализираната разузнавателна оценка.
Украйна заяви, че си е върнала територии в източния град Бахмут след месеци на ожесточени сражения с руските сили. Москва твърди, че армията ѝ се прегрупира, предаде БНР.
Засега обаче няма данни за начало на дългоочаквана украинска контраофанзива.
Според Киев армията е напреднала около два километра през последните няколко дни. Базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната също потвърди, че украинските части са си върнали територии в Бахмут.
Руското министерството на отбраната обаче твърди, че войските му са заели нови отбранителни позиции в района на Берховското водохранилище северно от Бахмут.
Лидерът на частната групировка "Вагнер" Евгений Пригожин, заяви, че не става дума за прегрупиране, а отстъпление. По думите му само вчера украинците са завзели 5 квадратни километра.
Междувременно руските власти в Луганск съобщиха за взривове и разрушения от украински обстрел, вероятно с крилати ракети "Гром". Щети са нанесени на административни сгради в изоставени промишлени предприятия. Не се съобщава за жертви.
По-рано украинският президент Володмир Зеленски одобри поредния пакет от санкции срещу руски компании в Украйна. Зеленски отбеляза, че пакетът от ограничения включва компании, свързани с украинския опозиционен политик Виктор Медведчук, както и проруски икономически субекти със значителни активи в Украйна.
Отделно в. "Шпигел" съобщи, че Германия е подготвила нов пакет военно оборудване за Украйна на стойност 2,7 милиарда евро - най-големият от началото на руското нахлуване.
Пакетът ще включва 20 пехотни бойни машини "Мардер", 30 танка "Леопард-1", 15 зенитни танка "Гепард", 200 разузнавателни дрона, четири допълнителни зенитни установки Ирис-Т, включително боеприпаси, допълнителни артилерийски боеприпаси и повече от 200 бронирани бойни и логистични превозни средства, според статията.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Производителите искат закон за кооперирането
Дата: 09/05, 14:10
Петер Мадяр полага клетва като премиер на Унгария
Дата: 09/05, 14:00
Африкански прах, валежи и бури в Гърция тези дни
Дата: 09/05, 13:50
Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 13:50
Бившият служебен министър на енергетиката Трайчо Трайков: Кабинетът е в правото си да предприеме действие по смяната на Спецов
Дата: 09/05, 13:40