Днес стават 55 години от откриването на Морска гара – Варна


28/06/2023, 15:48

Снимка: Facebook / Военноморски музей-Варна

На днешния ден се навършват 55 години от официалното откриване на пасажерския терминал на Варненското пристанище – Морската гара във Варна. Това се е случило през далечната 1968 година, както може да видите от снимката най-долу, пише novavarna.net.

Развитието на Варна като туристически център и голям международен курорт обуславя нуждата от изграждането на терминала. Строежът на гарата започва през 1966 г. по проекта на арх. Любен Попдонев, инж. Светослав Бранеков и инж. Иван Янтантов. През 1967 г. е построен пирсът.

Гарата е разположена в близост до входа на пристанището, от вътрешната страна на вълнолома, който я защитава от изток. Общата дължина на кейовете (пътническия кей, малкия басейн и първо корабно място) е 520 метра. На тях могат да пристават едновременно два големи пътнически кораба и четири малки, а малкият басейн е предвиден да се използва предимно от крайбрежните пътнически корабчета и от популярните тогава кораби на подводни криле тип „Комета”.

През 1968 г. е завършен целият комплекс. Сградата на Морска гара е на три етажа. На първия етаж са фоайето и главният вестибюл, на втория има ресторант, а на третия – панорамна тераса. Изградени са и две естакади – едната свързва сградата с вълнолома, а другата е вдадена над морето и от нея се открива гледка към залива, варненския плаж и града.

В първите години след откриването Морска гара е пристан на българските пътнически кораби „Несебър”, „Г. Димитров”, „В. Коларов”, „Г. Кирков”… В последните години на XX век, поради ред причини, пътническото плаване замира.

Днес Морска гара – Варна отново се възражда. Терминалът разполага с 2 кейови места за круизни кораби и малко яхтено пристанище, стопанисвано от яхтклуб „Порт Варна“. На кейовете могат да акостират пътнически кораби с дължина 240 м и 53000 GT брутен тонаж, а яхтеното пристанище предлага услуги на малки съдове. Пристанището е редовен домакин и организатор на множество местни регати и морски състезания.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Джокович се завърна след два месеца отсъствие и отпадна тежко в Рим
Дата: 08/05, 23:21

ВКС: Доживотна присъда за двойния убиец Станимир Рагевски, жертвите били разчленявани и тикани в бидони с киселина
Дата: 08/05, 23:141 Коментар

Министър-председателят на Гърция: Очаквам по-силно сътрудничество с България, особено в енергийния сектор
Дата: 08/05, 23:07

Започна благотворителният концерт, иницииран от Лили Иванова
Дата: 08/05, 23:00

Жители на Габрово излязоха на протест след случай на сбиване с пострадали
Дата: 08/05, 22:53

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия