Рибари протестираха за свободен достъп до морето в залива „Болата“ край Каварна


09/09/2023, 16:21

Снимка Pixabay

Десетки рибари се събраха на протест за втора поредна събота на входа на град Каварна. За кратко те блокираха и международния път I – 9 към границата с Румъния. С автомобили и колесари те отстояваха правото си за достъп до морето на залива „Болата“ както са го правили години наред. Поводът за недоволството им са зачестилите санкции спрямо тях за пускане на лодки в морето от залива. 

Те се заканиха да отстояват правата си докрай, тъй като според тях всеки има право да влиза в морето, пише БТА.

Три са основните искания на протестиращите. Едното е за изграждане на хелинг и слотове за влизане с плавателни съдове в морето от края на залива. Това според техните думи ще заеме само 1% от плажната ивица на „Болата“. Друго от исканията им е да се преустанови практиката за паркиране на автомобили, кемпери и каравани върху пясъка от туристите и да се изгради буферен паркинг. Протестиращите настояват и за построяването на хелинги и слотове по Северното Черноморие, тъй като към момента „Болата“ е единственото безплатно, безопасно и възможно място за пускане на лодки на север от курортен комплекс „Златни пясъци“.

На място и кметът на община Каварна Елена Балтаджиева подкрепи рибарите. Тя каза, че е провела срещи с ангажираните институции. Според Балтаджиева не е коректно да не се обръща внимание на останалите нарушители, а да се глобяват само рибарите. Отправено е предложение за изграждането на паркинг с капацитет от 70 коли. „Не може най-известният залив никой да не може да го види и всеки, който отиде, да бъде глобен“, заяви Балтаджиева. Тя настоя да се въведе ясен регламент за залива „Болата“, за да се спре с този хаос. 

Рибарите са категорични, че ще продължат протестите и дори ще отидат в София, за да поискат оставката на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, при липса на реакция от страна на институциите.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Ива Кечева е назначена за заместник-министър на правосъдието
Дата: 11/05, 20:39

Още разчистват главен път Е-70, след като край Монтана се преобърна тир
Дата: 11/05, 20:35

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 11/05, 20:30

Кая Калас: Всичко сочи, че Путин не е толкова силен
Дата: 11/05, 20:041 Коментар

Мъж загина след падане от високо в София
Дата: 11/05, 19:581 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия