Иновативният център Технофос, който е пресечна точка на науката, технологиите и индустрията, празнува в Девня 10-етата годишнина от създаването си с много гордост от постигнатото и силна увереност в бъдещето. Дружеството, в което акционери са водещата белгийска компания Prayon и мароканския Политехнически университет Мохамед VI (UM6P), е ключова структура във фосфатната индустрия. В досегашната си история Технофос има реализирани проекти в Перу, Намибия, Франция и Египет и в него са тествани качествата на 50 различни резерва на ресурси в търсене на най-добрия начин за реализацията им.
Създателката на центъра Венета Димитрова емоционално разказа, че началото е поставено като на филм – от трима човека пред една красива рисунка. За 10 години не само е изградена единствена но рода си база, но и много стабилен екип, който наистина е на световно ниво по оценката на чуждестранните експерти. А от тримата, поставили началото на Технофос, двама все така работят там.
Един от драматичните моменти за иновационния център идва заедно с пандемията пред 2020 година. Тогавашният собственик Технофос изпада в несъстоятелност и бъдещето не изглежда никак розово. За късмет обаче тъкмо преди това представители на белгийската компания Prayon са посетили девненската база и са останали очаровани както от нея, така и от разработките на центъра, а не на последно място и от екипа.
За значението на Технофос за фосфатната индустрия говори достатъчно факта, че двама посланици заявиха участие в събитие посланикът на Белгия в България Н.П. Фредерик Мьорис, Н.П. Закия Ел Мидауи – посланик на Мароко в България. За съжаление, събития свързани с ужасното земетресение попречиха на г-жа Ел Мидауи да присъства. Трагедията в Мароко беше почетена с минута мълчание от участниците в празника на Технофос.
Посланик Мьорис пък изтъкна, че е радостен да е отново в Девня, която се е превърнала в специално място за белгийската химическа индустрия. Той коментира, че Технофос е пример от какви компании има нужда България като част от глобалната икономика. Дипломатът подчерта също, че иновационният център е много важен за Prayon, който му е дал централна роля за развитието на кръгова икономика и индустрия с мисъл за бъдещето на планетата.
По време на церемонията на Технофос стана ясно и че другият акционер в центъра - Политехнически университет Мохамед VI, започва съвместна програма с Химикотехнологичен и металургичен университет – София. От ХТМУ виждат голяма перспектива в това сътрудничество и са благодарни на Технофос, че дава основа за него, както и че осигурява възможност за реализацията на възпитаниците му.
Иновационният център носи полза и на самата община Девня. Кметът Свилен Шитов обяви, че Технофос ще сътрудничи за създаването на напълно оригинална система за разделно събиране на битовите отпадъци. Идеята е в Девня подходящите за рециклиране материали да се събират от врата на врата, като гражданите се насърчават чрез бонуси и връщането на част от такса смет. Именно иновационния център ще създаде програмата, с която този начин на управление на сметта да стане приложим.
За 10 години Технофос се превръща в пример, че България има потенциал не само да следва, а и да задава стандартите в световната индустрия и да създава нови технологии. При това дейността ѝ е насочена към най-важното в момента – опазването на планетата, използването на ресурсите с мисъл за бъдещето и със съзнанието, че от нас зависи какъв свят ще оставим на децата си.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Ивайло Мирчев: Лорер и Божанков остават в парламентарната група
Дата: 29/11, 08:45
ЧЕРЕН ПЕТЪК в български супермаркети BulMag!
Дата: 29/11, 08:45
Миграцията в Обединеното кралство достигна рекордни стойности
Дата: 29/11, 08:391 Коментар
Политически пиар унижи депутатите
Дата: 29/11, 08:361 Коментар
Започна унищожаването на заразените с шарка животни
Дата: 29/11, 08:26