Кадър Туитър - Лидерът на Хамас е милиардер, живеещ далеч от Газа, дава изявление пред египетска журналистка
Тази седмица арабският канал "Ал Арабия" излъчи критично интервю с лидера на "Хамас" Халид Машаал.
Египетската журналистка Раша Набил, която интервюира Машаал, неколкократно зададе въпроса смятат ли от „Хамас“ да се извинят за това, което причиниха на израелските цивилни жертви и се усъмни в аргументацията на Машаал, че мащабното нападение е част от "легитимната съпротива" на палестинците, пише Капка Тодорова в clubz.bg.
"Как можете да изисквате Западът и светът като цяло да подкрепят палестинската кауза, докато нещата, които "Хамас" е направил на израелски цивилни, са на първите страници на вестниците", попита Раша Набил в интервюто, излъчено по-рано в четвъртък. "Част от идеологията на "Хамас" ли е да се отнася по този начин с цивилни граждани?".
Ислямистката организация, управляваща ивицата Газа, съсредоточава съпротивата си върху войниците, подчерта Машал.
"Но във всички войни има и цивилни жертви. Ние не носим отговорност за тях." Модераторката контрира:
"Ще се извините ли за това, което беше сторено на израелските цивилни граждани на 7 октомври?".
По данни на израелската армия от 1400 загинали при клането в Израел малко над 300 са войници - по-голямата част са цивилни.
"Трябва да се поиска извинение от Израел", отговори Машаал на въпроса.
"Хамас" не убива цивилни граждани нарочно, фокусът е върху войниците".
Според водещата интервюто характерът на нападението на „Хамас“ прилича на обявяване на война.
"Затова някои хора се питат какво друго очаквате от Израел като реакция?".
Наред с другото, хората в ивицата Газа, които сега преживяват голяма човешка трагедия, не са били информирани какво предстои.
А Машаал, подобно на много други лидери на "Хамас", живее в чужбина.
Набил критикува и евентуалното отваряне на още един фронт в Израел с проиранската милиция Хизбула.
Положението на хората в страната и без това е лошо и една война е последното нещо, от което се нуждаят.
"Те си казват: Халид Машаал седи в климатизирана стая и говори за война".
Това, което египетската журналистка направи в това интервю, е всичко, което западните медии и европейските леви не трябваше да изпускат от поглед през последните две седмици.
Стореното на израелските цивилни граждани от „Хамас“, е нечовешко, в нарушение на всякакви закони, правила и религиозни норми, вън от всяка човешка логика и естествено, не може да остане без отговор. Международното право не само позволява, но и задължава Израел да защити своите граждани.
Но то сякаш изчезна за два дни от спомените на защитниците на човешките права в Газа. Да, в Газа умират и цивилни в момента, хората са в безизходица, но вината за това на първо място е на управляващата там „Хамас“.
„Хамас“ използва болници и училища за военни бази, поставя ракетни установки край църкви и джамии, смесва се с цивилни конвои или ползва цивилното население като щит.
Това неминуемо води до голям брой цивилни жертви и затруднява какъвто и да е отговор на Израел.
На всичкото отгоре лидерите на организацията и техните семейства наистина са извън Газа и живеят в разкош, тъй като голяма част от помощите, отпускани от Запада за благоустройството на ивицата, потъват в техните дълбоки джобове.
Повечето от тях всъщност са милиардери, докато в Газа нямат вода и ток.
Липсата на вода и ток
Липсата на вода и ток се представя като изцяло вина на Израел.
Всъщност Израел доставя само една трета от питейната вода на Газа, останалата трябва да се добива от кладенци и с обезсоляване.
Парите за това Газа получи многократно от ЕС.
Вече е известно, че тръбопроводите са послужили на „Хамас“ за направа на ракети, а не за водно снабдяване.
Това е и една от причините много от ракетите на „Хамас“ да падат върху сънародниците им в Газа – около 470 ракети са се взривили върху цивилни палестински цели, а не в Израел.
Израел напусна Газа през 2005 година и оттогава не е окупационна сила, затова не носи отговорност за снабдяването с ток и вода, още повече, че то не зависи 100% от държавата така или иначе.
Израел обаче бе обвинен, че е осъдил цивилните на глад, спирайки хуманитарните помощи.
Но Тел Авив пусна камионите с храна, а още миналата седмица и водата от своята територия.
В замяна Израел преговаряше за пускане на цивилните заложници – над 200 души бяха отвлечени от „Хамас“ на 7 октомври на възраст между 2 години и 78 години.
Заложниците не бяха освободени. Израел обаче пусна водата и храната.
Бомбардировките на Израел
Атаките на Израел досега са довели до смъртта на 3500 души според информациите на министерството на здравеопазването в Газа.
Доколко може да се вярва на данните на министрите на „Хамас“ е отделен въпрос, но жертви със сигурност има и те не са малко.
Причината не е само в израелските атаки, както посочих по-горе.
За разлика от „Хамас“ армията на Тел Авив обявява предварително кога ще удари и предупреждава населението.
Израел призова цивилните да се изтеглят на юг и под натиска на международната общност няколко пъти удължи срока, тъй като е нереалистично 2 милиона души да напуснат домовете си за 24 часа.
Лъжите и пропагандата
Станахме свидетели на това как палестинската пропаганда работи срещу Израел – ударът по болницата в Газа, който терористите приписаха на Израел и западните медии се провалиха в отразяването на конфликта, като не поставиха под съмнения твърденията на терористите.
Всъщност по време на война бързината в отразяването на новините трябва да отстъпва на проверката на фактите и достоверността да е по-важна от светкавичната реакция.
За медиите това обаче е трудно във времената на социалните мрежи.
Време е да осъзнаят, че те не се конкурират с тях, а всъщност трябва да са антиподът им – да можеш да се довериш, да е написано от професионалисти, да е проверено и доказано. Тепърва медиите и обществото ще се сблъскат с проблема с дийп фейк новините и класическите медии не бива да губят тази битка.
Проблемът в подкрепата на „палестинската кауза“
„Слагам „палестинска кауза“ в кавички, защото от идването на „Хамас“ на власт през 2007 година целта не е собствена държава, а унищожението на Израел.
Западът, включително и хуманитарните му организации, обаче продължават да живеят с инерцията на лозунгите за свобода и независимост за палестинците.
Те са свободни и независими от 2005 година.
Или поне оттогава не са окупирани, а това, че не са свободни и са зависими също е факт – само че от „Хамас“, който използва смъртта на цивилни палестинци като средство за лично забогатяване.
Колкото повече страдание, тиражирано в медиите, толкова повече милиони помощ за Газа, а те отиват право в джобовете им.
Това също е една от истините, която Европа, САЩ и колективният Запад трябва най-сетне да си признаят.
С поведението си и отказа да съчувстват и за израелските цивилни жертви, те всъщност работят за възхода на терористите.
Целите на „Хамас“, „Хизбула“ и техният патрон Иран не са благоденствие и мир за палестинците, а смърт за Израел, смърт за САЩ и победа на ислямистките режими.
Тоест войната не е за палестинска държава, а срещу нашата цивилизация.
Не вярвам, че тя може да бъде спечелена с ракети и бомби, но не може да бъде спечелена и по мирен път, защото ислямистите не искат мир.
Проблемът е сложен и може да бъде решен само с участието на палестинците. Докато те не го поискат, всичко ще си остане така.
Fascinating & essential viewing!
— S Sebag Montefiore (@simonmontefiore) October 20, 2023
Everyone shld watch powerful Al-Arabiya journalist challenge Hamas leader Khalid Mashaal on the sacrifice of Palestinian lives (his answer: "Russia lost 30 million to defeat Germany") & insistence no civilians were touched during the massacre https://t.co/mP5Zaox29X
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Само на 29 години почина звезда от НБА
Дата: 12/05, 23:00
Задържаха контрабандно злато за над 110 000 евро на Капитан Андреево
Дата: 12/05, 22:52
Градушка удари и Бургаско
Дата: 12/05, 22:43
Росен Карадимов: Само закон няма да реши проблема с цените
Дата: 12/05, 22:36
Мендел за Зеленски: Беше готов да даде Донбас на Путин през 2022 година, Киев отвърна: Тя никога не е имала достъп до дипломатически решения
Дата: 12/05, 22:30