Хинков: До края на следващата година всички лекарства трябва да се изписват с електронна рецепта


19/11/2023, 14:20

Снимка Булфото, архив

България трябва да успее да електронизира всички лекарства до края на следващата година. Това прогнозира в ефира на „Събуди се" здравният министър проф. Христо Хинков, пише cross.bg.

„Това ми е песимистичната оценка. Оптимистичната е, че до средата на следващата година ще можем да бъдем готови всички лекарства да се изписват чрез електронни рецепти", поясни той.

„На среща с премиера и Българския лекарски съюз се разбрахме, че до април ще изчистим всички недостатъци на системата за електронни рецепти при антибиотиците", обясни министърът на здравеопазването. По думите му България е на първо място по антибиотична резистентност в Европа и трябва да бъдат взети мерки.

И поясни, че ще има малка група лекари, за която издаването на електронни рецепти няма да е задължително.  Говоря за възрастни медици, които трудно ще си извадят електронен подпис, нямат амбулаторна практика и работят след пенсия", каза още здравният министър.

Той коментира и ще има ли нови задължителни ваксини у нас.

„Задължителният имунизационен календар  се преценява много внимателно. Все пак мисля, че ваксините за варицела и хепатит трябва да станат задължителни. След Нова година ще обсъдим тази тема", поясни Хинков.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Над 200 000 мигранти са минали Ламанша с малки лодки и са стигнали до Великобритания от 2018 г. насам
Дата: 10/05, 19:25

Заркова: Сарафов и Гешев заявиха, че не искат да стават главни прокурори, но това не е концерт по желание - така работи мафията
Дата: 10/05, 19:18

Горящата постройка в София е необитаема, но има опасност за съседните складове
Дата: 10/05, 19:14

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 19:10

Гьоко Хаджиевски: Заслужихме победата
Дата: 10/05, 19:03

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия