кадър БНТ
редактор Веселин Златков
Досега не е имало нападения на търговски кораби по въздуха, както и с политически цели, обикновено целта е пиратство и искане на откуп. Водеща за решаване на случая е дипломацията, като след това идва намесата на заинтересованите страни - операторът на кораба, страната на флага и т.н. Това каза за БНТ кап. Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани.
В коментар за пленяването на кораба "Галакси лийдър", на който капитанът и първия помощник са българи, той подчерта, че зоната в Червено море, в която се разигра атаката, не е определена като високорискова. Това най-вероятно ще се промени след нападението на бунтовниците хути. Липсата на досеташни опасности обаче е причината да не е искана охрана на плавателния съд.
“Основният принцип на действие при нападение на търговски кораб е ненасилие”, обясни кап. Димитров.
В студиото на БНТ случаят беше коментиран и от експертът по Близкия изток и арабския свят проф. Владимир Чуков. Той обясни, че мотивът за отвличане на кораба е политически, но не бива да се подценява и икономическия ефект от атаката. Ако тази зона се избягва от танкерите, защото са възможни нападения, това може да доведе до повишаване на цената на петрола, подчерта експертът.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Иван Бакалов: Радев може да свърши като Виденов
Дата: 08/05, 12:25
Социолог: ГЕРБ и ДПС са по-меката опозиция. Това е опит да пресекат реваншистки устрем
Дата: 08/05, 12:18
Гюров предаде властта на Румен Радев, завеща му и специална папка
Дата: 08/05, 12:15
Фалшиви съобщения за глоби от КАТ крадат пари и лични данни
Дата: 08/05, 12:041 Коментар
Повече от месец е спряно извозването на боклука на "Ален Мак" във Варна заради ВиК изкопи за нови строежи
Дата: 08/05, 12:01