Климатолог: Циклонът Ваня ни носи студен фронт и валежи. В събота осъмваме с до 50 см сняг и минус 10 градуса


15/12/2023, 07:31

Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв

Зимата идва на пристъпи, защото тя идва и много бързо си отива. Сега е отново същото. Сега през почивнит едни идва отново, но още в началото на седмицата ще настъпи много бързо затопляне. 

Това коментира пред Нова тв климатологът Симеон Матев.

Основният виновник за влошаване на времето в България е циклонът Ваня, който ни носи поредна валежна обстановка. Ваня ни носи студен фронт, а след това отрочето му ще го засмуче над Балканите. Но още утре следобед валежите ще спрат и в неделя и понеделник страната е сравнително залеч от атмосферни явления, коментира той.

През по-голямата част на деня днес ще вали дъжд. Повече ще вали в северните райони, но се изнася на юг. Така че довечера и утре ще вали в Южна България ще вали повече. Днес в ниската част на страната ще вали дъжд. В момента снежната линия е на около 1000-1100 м височина, но с понижение на температурите снежната линия ще се понижи  и следобед в по-ниски места дъжда ще премине в сняг, коментира той.

През нощта ще се образува и снежна покривка. Разбира се според надморската височина и дебелината й ще е различна. В събота сутринта сняг почти няма да има, защото валежите днес постепенно ще отслабват и ще спират. От Северна България най-снежно ще бъде в Централен и Западен Предбалкан, където са Габрово, Враца, Монтана където снежната покривка може да достигне 15-20 сантиметра. По-сериозна ще е обстановката в Рило-Родопската област, където ще се образува нова снежна покривка с дебелина 40-50 см, коментира той.

Вятър ще има със сигурност. По-силен ще е в Североизточна България, в източните райони и особено по високи места на източна Стара планина ще има много добри условия за виелици, посочи той.

 Още утре вечерта валежите ще спрат. Неделя ще е прекрасен ден за зимни разходки в планината със срънчеви часове и температури близки до зимните. В неделя и понеделник температурите ще са малко под нормата, но после следва затопляне. Най-студено ще е в неделя и понеделник сутринта, където няма вятър, а има снежна покривка. Там температурите ще поднат до минус 10 градуса. Но още в понеделник с преминаването на топлите фронтове температурите ще се повишат и около празниците ще са около и над нормата, посочи той.

Коледа няма да е бяла като от филмите. В планините сняг ще има. По Черноморието вероятността за сняг са 10-15 процента, коментира Матев. 

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Задържаха контрабандно злато за над 110 000 евро на Капитан Андреево
Дата: 12/05, 22:52

Градушка удари и Бургаско
Дата: 12/05, 22:43

Росен Карадимов: Само закон няма да реши проблема с цените
Дата: 12/05, 22:36

Мендел за Зеленски: Беше готов даде Донбас на Путин през 2022 година, Киев отвърна: Тя никога не е имала достъп до дипломатически решения
Дата: 12/05, 22:30

"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 22:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия