Експлозии на гробището в Иран, поне 70 души са загинали


03/01/2024, 16:09

Снимка Уикипедия/sayyed shahab-o- din vajedi
           
Съобщава се, че при експлозия на гробище в Иран, където се е провеждала церемония по повод убийството на висшия командир на Иран през 2020 г., са загинали повече от 70 души, цитирана от Скай нюз.

На мястото в град Керман, където е погребан бившият командир на Корпуса на гвардейците на ислямската революция Касем Солеймани, е имало две експлозии, съобщават държавните медии, пише Fakti.bg.

Съобщава се, че на мястото са се събрали стотици хора.

Бабак Ектапараст, говорител на иранските служби за спешна помощ, заяви пред държавните медии, че 73 души са загинали, а 170 са ранени.

Ирански официален представител определи експлозиите като "терористични нападения", съобщиха държавните медии, без да уточнят кой може да стои зад тях.

По-рано полуофициалната медия Nournews съобщи, че "няколко газови бутилки са се взривили на пътя, водещ към гробището".

Това се случва ден след като заместник-лидерът на Хамас Салех ал Арури загина при експлозия в Бейрут.

Солеймани, някогашен висш военен генерал на Иран, беше убит при удар на американски дрон по време на посещение в Ирак през 2020 г., за да се срещне с тогавашния министър-председател Адил Абдул-Махди.

Ударът с дрон предизвика сериозна дипломатическа криза между САЩ и Иран, което доведе до ответни ракетни удари срещу американски военни обекти в Ирак и тласна двете страни към ръба на войната.

Повече от един милион души излязоха по улиците за погребението, което доведе до блъсканица, при която загинаха 56 опечалени.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Митничари задържаха 1300 спортни футболни екипа за около 100 хил. евро на "Гюешево"
Дата: 07/05, 10:54

Във Варна стартира Световната купа
Дата: 07/05, 10:47

Спартак: Възмутени сме от поведението на президента на Добруджа
Дата: 07/05, 10:43

Светослав Бенчев: Ако Ормузкият проток не бъде отворен има риск от до 150 долара за барел и реален недостиг на петрол
Дата: 07/05, 10:32

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 10:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия