Снимка Пиксабей
Известен мъж и жена му взеха решение да си отидат заедно от този свят.
Бившият нидерландски премиер Дрийс ван Агт почина на 93-годишна възраст в дома си в Неймеген, съобщиха нидерландски медии, цитирани от БТА.
От името на семейството му основаният от бившия премиер институт "Форум за права" уточни, че той е починал в понеделник.
Ван Агт и 93-годишната му съпруга Южени ван Агт-Крекелберг са починали заедно, вероятно след евтаназия, която е разрешена в Нидерландия при определени обстоятелства. Двамата са били заедно в продължение на повече от 70 години.
Ван Агт е бил в лошо здравословно състояние, след като получил инсулт през 2019 година. На погребението на двамата са присъствали само техни близки.
Ван Агт е християндемократ и е начело на изпълнителната власт в Нидерландия от 1977 г. до 1982 година. Той е и дългогодишен министър на правосъдието.
Бившият премиер в продължение на дълги години провежда кампании в подкрепа на правата на палестинците и създава института "Форум за права" в подкрепа на каузата. През последните години той отправяше остри критики срещу политиката на партията си по отношрнир на Израел и я напусна през 2021 г.
Нидерландският премиер Марк Рюте отдаде почит на Ван Агт и заяви, че той е придавал на нидерландската политика цвят и съдържание. Други политици също почетоха заслугите му към страната.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Двама мотористи пострадаха при катастрофи в Кърджалийско
Дата: 11/05, 17:04
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 16:50
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 16:50
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 16:50