Кадър Ютуб
Андреас Шлайхер даде интервю пред "24 часа", в което доста откровено назова основните проблеми на българското образование, което винаги е карало учениците да зазубрят, а не да мислят свободно и творчески.
Това води до липса на креативност, а без креативност няма как да има създатели на успешна икономика.
Ето какво казва Шлайхер:
"Учениците са доста добри в това да възпроизвеждат наученото. Те обаче срещат трудности при извличането на информация от това, което са научили, за да използват знанията си креативно в нови ситуации. Това е отражение на насоките. Учениците често са пасивни консуматори на това, което им се казва, те не участват активно в процесите на учене и в ангажирането с концептуално мислене. Например при четене им се казва: “Виж текста, прочети го, разбери го”, а не: “Задавай въпроси, открий кое е вярно и кое не”. Смятам, че това са уменията, които са наистина важни за успеха при PISA - не само да възпроизвеждаш наученото, но и да можеш да го поставяш под въпрос.
България действително разполага с един малък клон от ученици с много високи резултати в областта на науката. Това е достатъчно, за да се печелят олимпийски медали, но не е достатъчно, за да се развива успешна икономика през XXI век.
Продължение в https://www.24chasa.bg/index.php/mneniya/article/17106122?fbclid=IwAR0QMDJdwd1cJk8qa7yhZJDB4XAR86xAPxrOzx1vy5PSCbW8uLQ8fckWwH0
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Транспортният министър въведе временни ограничения върху плащанията и поемането на нови задължения
Дата: 12/05, 19:27
Богомил Николов: Мерките за цените овластяват институциите, не потребителите
Дата: 12/05, 19:15
Градушка помля училище в Трявна, обявиха сряда за неучебен ден
Дата: 12/05, 18:59
Над 5100 души са се преместили да живеят във Варна от чужбина през 2025 г.
Дата: 12/05, 18:471 Коментар
Опитват да разбият градоносен облак, преминаващ над община Сливен
Дата: 12/05, 18:28