Кадър: Нова ТВ
България е изключителен партньор за САЩ, за Европа. Виждаме, че това се проявява всеки ден по най-различни начини. Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, с когото се срещнаха в Мюнхен премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет (МС), цитирани от Shum.bg.
На срещата присъстваха също министрите на финансите и на отбраната - Асен Василев и Тодор Тагарев. В хода на разговора, продължил по-дълго от предвиденото, беше поставен акцент върху сътрудничеството на България и САЩ в сферите на отбраната и ядрената енергетика, информираха от правителствената информационна служба. Отбелязан беше процесът на модернизация на българските въоръжени сили с оглед на закупената нова техника – машините „Страйкър“ и изтребителите F16 Block 70.
Продължаваме да задълбочаваме интеграцията между България, Европейския съюз и НАТО, отбеляза Антъни Блинкън. Държавният секретар на САЩ специално благодари за помощта, която България оказва на Украйна, демонстрирайки по този начин лидерство, което е важно за сигурността и стабилността в целия Черноморски регион.
България е ключова страна в усилията за защита на Черноморския регион, Източния фланг на НАТО, заяви от своя страна министър-председателят акад. Николай Денков. В началото на разговора с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън премиерът изтъкна, че настоящите проблеми могат да бъдат използвани като възможности за развитие на региона и за позиционирането на България и на НАТО по начин, който ще осигури стабилност.
Ние сме много ангажирани и затова сме тук с Мария Габриел - за да работим заедно там, където България принадлежи – в структурите на Европа и на НАТО, като надежден партньор, заяви Денков. Министър-председателят специално благодари за подкрепата на САЩ, когато Русия спря газовите доставки за България. Бяхте там, за да ни помогнете и можем да разчитаме един на друг и в бъдеще, добави Денков.
Борбата срещу дезинформацията също беше във фокуса на разговора, като бяха обсъдени възможностите за допълнителна координация на усилията в тази посока. Премиерът Денков акцентира още върху развитието на коридора Юг – Север, от гръцките пристанища, през България към Румъния, Украйна, Молдова. Това са задачи, които от една страна изискват сериозни инвестиции, от друга са много важни както за икономическото, така и за отбранителното развитие на региона, категоричен беше министър-председателят.
По време на срещата беше обсъдена и темата за борбата с трафика на хора и на стоки с двойна употреба.
След срещата министър-председателят Николай Денков коментира световната новина за смъртта на руския опозиционер Алексей Навални. Позицията му е публикувана и на официалната Фейсбук страница на Министерския съвет.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Камион с гръмнала гума предизвика верижна катастрофа на "Хемус"
Дата: 06/05, 20:38
СЗО спешно търси 82 пътници от борда на самолет
Дата: 06/05, 20:26
Данните за качеството на въздуха край ТЕЦ "Бобов дол" вече и на сайта на Общината
Дата: 06/05, 20:15
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 20:10
Моторист загина при катастрофа на пътя между Котел и Омуртаг
Дата: 06/05, 20:03