Увеличават заплатите в столичния градски транспорт от март


26/02/2024, 21:21

снимка Булфото

Заплатите в столичния градски транспорт ще бъдат увеличени от март с 15%, съобщават на сайта си от общинската администрация, след срещата на кмета на София Васил Терзиев с директорите на транспортните дружества и представителите на синдикатите.

Освен увеличението на заплатите, в споразумението са разписани и мерки, които имат за цел да подобрят качеството на градския транспорт, да гарантират по-привлекателна услуга за гражданите, да подобрят работната среда на заетите служители, да подпомогнат осигуряването на нови транспортни средства и обезпечаването им с резервни части, посочват още от Общината.

По думите на Терзиев дългосрочният подход ще направи така, че София да не е заложник на нечии интереси. Искаме добро управление на транспортните дружества и е важно да имаме честен разговор какво може да се случи и какво - не, каза още кметът.

Друга важна точка от днешната среща е, че до края на годината ще бъде създадена справедлива бонус система с обективни и проследими критерии за представянето на транспортните работници. Кметът на София и синдикатите са се разбрали да бъде изготвен тригодишен план за развитието на новопостъпилите служители и така да бъдат осигурени дългосрочна заетост и кариерно развитие, пише "24 часа".

Като част от мерките, през годината ще бъдат осигурени работно облекло и лични предпазни средства за персонала, ще се ремонтират и санитарните помещения на крайните спирки. Освен това Общината се ангажира да изгради общежития за водачите в градския транспорт.

“Животът е показал, че първата стъпка е най-трудна. И се надявам и занапред да вървим по утъпкана пътека, а не да прескачаме препятствия”, каза президентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов.

“Още сега трябва да започнем разговори с финансовия министър за 2025 г., за да могат да се правят политики, които са нужни - и за хората, които сега работят, и за тези, които трябва да бъдат привлечени. Очакванията са да намерим как държавата да подпомага устойчиво градския транспорт”, заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров.

“Споразумението е ключово, защото за първи път се говори истински за условията на труд в градския транспорт на София. Има осигурени пари за санитарните възли, едно общежитие ще се ремонтира, после още три. Няма да стане за месец, но сме решени да подобрим условията за хората, които работят в транспорта”, заяви общинският съветник Андрей Зографски, член на комисията по транспорт в Столичния общински съвет.

В началото на годината работещи в градския транспорт в София излязоха на протестна акция, организирана от Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към КНСБ, предаде БТА. Настояваха за увеличение на заплатите и за подобряване на условията на труд.
 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



ЦИК обяви новите депутати, заемащи местата на избраните в правителството
Дата: 08/05, 16:22

ЕК с указания за риска от затруднения в доставките на самолетно гориво
Дата: 08/05, 16:17

Румънската валута девалвира: Без евро Румъния бие България по инфлация с 60 %
Дата: 08/05, 16:16

На живо: Първото заседание на правителството на Румен Радев
Дата: 08/05, 16:05

Тир се запали в движение на АМ "Тракия"
Дата: 08/05, 16:04

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия