кадри bTV
редактор Веселин Златков
Смяната на левовете с евро при влизане на България в еврозоната ще изисква разходи, това обясни по bTV икономистът Красен Станчев. Те ще са основно технически, като например банките ще трябва да похарчат 330 милиона за нов софтуер.
Според Станчев общата цена за бизнеса за приемането на еврото ще е около 1 - 1,2 милиарда. “Това не е много, това е разходът на правителството за 5 дни”, коментира той.
Икономистът каза също, че инфлация след приемането на общата европейска валута ще има. Тя няма да е свързана с този акт, но най-вероятно тъкмо еврото ще бъде обвинено за нея от противниците му.
Станчев подчерта, че България трябва да излезе от сивия списък за пране на пари, за да приеме европейската валута. Друг важен фактор е върховенството на закона у нас, като икономистът призна, че не знае как то ще бъде постигнато при сегашната политическа криза.
Красен Станчев предупреди, че намаляването на лихвите, което се очаква като ефект от въвеждането на еврото, може да има много отрицателни последствия.
В крайна сметка всички ние ще платим цената на еврото, но обикновения потребител няма да пострада от него, коментира икономистът.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Джиро-то блокира Подбалканския път при Петолъчката
Дата: 09/05, 08:44
Скромен парад предстои в Москва, примирието с Украйна влезе в сила
Дата: 09/05, 08:40
Абитуриентката Савина за разходите по бала: Мамо, това са две нови коли!
Дата: 09/05, 08:271 Коментар
Лукашенко: Всички държави да съхранят наследството на 9 май в името на едно щастливо бъдеще
Дата: 09/05, 08:12