На 40 години варненската красавица "Калиакра" има нужда от ремонт


27/03/2024, 09:37

Снимка: Булфото

40 години от издигането на българския флаг на един от най-крисивите и бързи ветроходи света -  "Калиакра", се навършват през 2024-а, пише "Дарик".

Баркентината, която е морската емблема на България, е построена в Полша и е донесла много успехи на страната ни от престижни ветроходни състезания по света.

През последните години „Калиакра“ изгуби блясъка и функциите си. Дългият 52-метра ветроход стои със свити ветрила на варненския пристан. Причината е, че състоянието на кораба не е добро и е необходим ремонт, за да може да плава поне в териториалните ни води.

Със свое решение от 11 януари тази година Съветът на директорите на Българския морски квалификационен център (БМКЦ), в чийто състав е корабът, е планирал разход в размер до 200 хиляди лева за класов ремонт и подновяване на корабните сертификати на ветрохода, посочва министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков в отговор на депутатски въпрос.

Изпълнителният директор на БМКЦ к.д.п. Денчо Добрев отбеляза за Дарик, че ветроходът ще бъде ремонтиран за целите на крайбрежно плаване в териториалните води и баркентината ще посрещне подобаващо 40-годишнината, която ще бъде отбелязана през юни.   

„Калиакра“ има проблеми с корпуса, рангоута и такелажа, уточни за Дарик първият капитан на „Калиакра“ Тома Томов. Той е на мнение, че 40-годишният ветроход може да бъде спасен. Има такива, които са на 100 години и още плават, смята капитан Томов. Той е убеден, че славната баркентина отново ще кръстосва моретатата.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



На живо: Първото заседание на правителството на Румен Радев
Дата: 08/05, 16:05

Тир се запали в движение на АМ "Тракия"
Дата: 08/05, 16:04

Подготвят нов конкурс за главен архитект на Варна
Дата: 08/05, 15:48

Времето във Варна в събота 9 май: Започват валежи
Дата: 08/05, 15:48

Скандал в "Старбъкс" прераснал в престрелка на Главната във Варна: Били са рускоговорящи
Дата: 08/05, 15:414 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия