Снимка Булфото, архив
Празникът е свързан по смисъл с честването на Петдесетница и се отбелязва в понеделник. На този ден църквата прославя Светата Животворна Троица - Бог-Отец, Бог-Син, Бог-Дух Свети, които имат равно Божеско достойнство. Това са и последните празници от Великденския цикъл, пише frognews.bg.
Свети Дух дава живот на тварите и освещава човешките души и тела. Неговият виртуален образ е гълъбът.
Народът ни нарича празника Духовден. Съществува и вярване, че на този ден Бог прибира душите на починалите.
По инициатива на македонските бежанци в София, Свети Дух става ден на Македония и падналите за свободата ѝ. Между световните войни Свети дух се отбелязва с многохилядни шествия събиращи както елитът на македонските българи, така и бежанците, прокудени от родните им домове.
Днешният ден е и празник на град Ямбол. Той се чества за първи път през 1936 г. с "Гостоприемна седмица" (17 - 24 май с. г.). През 1993 г. по повод честването на 1700 години от споменаването с писмен източник на името на града (293 г.) се възстановява по идея на кмета Апостол Петров и с Решение на Общинския съвет.
На днешния ден и други български градове празнуват. Това са: Балчик, Благоевград, Велики Преслав, Девня, Долни Чифлик, Елин Пелин, Кубрат, Монтана, Тополовград, Чепеларе, Царево.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Европейската комисия с план за справяне с бедността
Дата: 06/05, 14:52
Румънският президент отмени прием по повод Деня на Европа заради падането на правителството
Дата: 06/05, 14:40
Българска волейболистка стана шампион в Бразилия
Дата: 06/05, 14:30
1 загинал и 12 ранени в тежки катастрофи за изминалия ден
Дата: 06/05, 14:23
Започна разследване на медиен магнат, свързан с Орбан
Дата: 06/05, 14:17