Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова нюз
120 души годишно в България загиват на задната седалка, а глобата без колан за пътници са 30 000 лева.
Коланите са еднакво важни и за хората отпред и за тези, които се возят отзад в колата.
Това коментира пред Нова нюз Георги Гълъбинов от Пътна безопасност.
На задната седалка, когато не си сложите колана, пак можете да изхвърчите от колата или да се ударите в предната седалка при удар. Така че тук въпросът е и чисто културен. Не само у нас хората масово не слагат колан, когато се возят отзад в колата, но и по света е така, коментира той.
Цифрите също са верни. От общо 600 загинали на пътя в катастрофи 120 са били без колан, което е не малка цифра. МВР обаче не обича да говори по този въпрос. Полицията не обича да говори и за използването на електронни устройства зад волана. Текст има, но не е адекватен на реалността, коментира той.
Колана е въпрос на възпитание. Наистина това нарушение на втори ред седалки е по-трудно да се установи, затова докато хората не разберат, че колана е важен, хората няма да го слагат, коментира той.
Същата работа е и с такситата. Колко клиенти на таксиметрови услуги си слагат колан, когато се возят в такси. Хората си мислят, че правилото с кола в такси не важи, но то също е автомобил и част от трафика, коментира той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Самолети на САЩ нарушиха въздушното пространство на Австрия, Виена вдигна изтребители
Дата: 12/05, 14:551 Коментар
Избраха Саръбоюков и Карамфилов за Спортист и Треньор №1 за март
Дата: 12/05, 14:46
Мъж откри стрелба край Харвардския университет, полицията го простреля
Дата: 12/05, 14:43
Феновете на ЦСКА изкупиха 22 хиляди билета за финала
Дата: 12/05, 14:40