Фалира гордостта на Гърция


28/07/2024, 12:18

Пиксабей

Гръцката винарна „Цанталис“, която освен вино произвежда още узо и други спиртни дестилати, е внесла в Районния съд на Солун искане да бъде обявена в несъстоятелност и да бъде определена дата за спиране на плащанията ѝ, съобщи АНА-МПА. Очаква се искането да бъде разгледано на 11 октомври.

„Цанталис“ е сред най-големите износители на вино в Гърция с присъствие в 50 страни в цял свят, предаде БТА и Стандарт.

Председателят на Съюза на работещите в компанията Сакис Калигас каза, че винарната е прекратила производството от август 2023 г., а тази година за първи път в историята ѝ не е извършена беритба на гроздето, поради което не е в състояние да бутилира и да предложи на пазара продукти от новата реколта.

 

Новината за фалита на винарната не е съвсем изненадваща, защото от известно време тя е изправена пред остри проблеми въпреки усиленото търсене на инвеститор.

Според сведения от достоверни източници, цитирани от АНА-МПА, задълженията на компанията надхвърлят 65 млн. евро и са към пет банки, бюджета, осигурителните фондове и служителите. През последните години оборотът спада непрекъснато, а дълговете ѝ се увеличават.

По информация на телевизия Скай обаче разговорите с друга компания от бранша, „Елиника Инопиия“ на братя Георгиадис, продължават с позитивен знак. Твърди се, че от 2-3 месеца те се опитват за „протегнат ръка за помощ“ на компанията „Цанталис“, но засега остава неизвестно дали ще бъде постигнато съгласие за стойността на сделката.

„Цанталис“ е базирана в селището Агиос Павлос на Халкидическия полуостров и разполага с лозя на много места в Северна Гърция – Марония, Халкидики, Рапсани и Науса.

Семейство Цанталис се занимава с лозарство, винарство и производство на ракия и узо от 1890 г. Основателят на компанията Евангелос Цанталис отваря първата си винарна в Серес през 1938 г., а през 1945 г. започва производство на узо в центъра на Солун. За първи път фирмата изнася вина в чужбина през 1962 г., а през 70-те и 80-те години постига голям успех с вината си „Агиоритикос“ и „Македоникос“.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Без жертви, но 23-ма са ранени при катастрофи в страната през последните 24 часа
Дата: 01/07, 08:04

След извънредното кацане в Бургас: Самолетът, ескортиран от български изтребител, пристигна в Тел Авив
Дата: 01/07, 07:58

Отиде си кинозвезда от "Индиана Джоунс" и "Хари Потър"
Дата: 01/07, 07:56

СЗО предупреди: Настоящата гореща вълна е само "репетиция" за по-тежки лета
Дата: 01/07, 07:48

Десетки варненци и гости на града посрещнаха първия юлски изгрев на плажа в "Аспарухово"
Дата: 01/07, 07:40

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия