ПП-ДБ искат ВСС с изтекъл мандат да не може да избира главен прокурор


02/08/2024, 14:24

Снимка Булфото, архив

Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да избира председател на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главен прокурор.

Това предвижда проект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от народни представители от “Продължаваме Промяната – Демократична България”, предава БТА.

Промените на насочени към това настоящият Висш съдебен съвет, който е с изтекъл мандат, да може да открие процедура по избора на нов главен прокурор. На поста няма титуляр, откакто същият ВСС отстрани Иван Гешев, а за временно изпълняващ функциите бе определен Борислав Сарафов.

На 22 ноември пък изтича мандатът на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, припомнят от формацията. Според текстовете председател на ВАС също няма да може да бъде избиран от настоящия кадрови орган, ако съставът му не бъде подменен дотогава.

Вносителите на законопроекта изтъкват, че обществената легитимност на заемащите високи позиции в съдебната власт се основава както на личните и професионални качества на конкретните лица, така и на органа, който ги избира и на процедурата по избор.

Те припомнят, че процедурата по избор отнема минимум 4 месеца, за да могат да се извършат номинации, да се проведе изслушване на кандидатите и накрая най-достойните да бъдат избрани.

ВСС с изтекъл мандат, и особено настоящият ВСС, според вносителите на законопроекта, не може да осигури обществено легитимен избор на “тримата големи” в съдебната власт, пишат вносителите и допълват:

„В обществото е натрупано голямо недоверие към съдебната власт и особено спрямо Висшия съдебен съвет, като кадрови орган на съдебната власт, и Инспектората към ВСС. Обстоятелството, че мандатът и на двата органа е изтекъл  води до допълнително намаляване на общественото доверие към тях. Като последица, всяко едно съществено решение от дългосрочно значение за функционирането на съдебната власт, взето от тези два органа с изтекъл мандат, е с ниско обществено доверие и води до недоверие за демократичната му легитимност.”

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Доцова: Новото правителство е знак едновременно за промяна и за стабилност
Дата: 08/05, 22:29

Тръмп обяви 3 дни примирие между Русия и Украйна
Дата: 08/05, 22:05

Над 4000 антични предмета са иззети при спецоперация на ГДБОП и ДАНС, задържани са четирима
Дата: 08/05, 21:57

Няма замърсяване на водата във водоизточниците в свищовското село Вардим
Дата: 08/05, 21:40

Николай Копринков е назначен за началник на политическия кабинет на премиера
Дата: 08/05, 21:36

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия