И двата испански самолета се включиха в борбата с пожара в планината Славянка


06/08/2024, 12:04

Снимка: Фейсбук Калин Стоянов

Двата испански самолета, осигурени по линия на Европейския механизъм за помощ при бедствия, се включиха в гасенето на пожара в планината Славянка, който отново успя да направи пробив от гръцка територия и обхвана около 1200 декара гора на западния фронт. Продължават усилията на над 130 огнеборци от пожарната, горските стопанства и военнослужещи за спиране на огнената стихия на източния фронт на пожара. Няма заплаха за близките населени места, предаде БНР.

Двата испански самолета започнаха гасене от въздуха след 9.30 часа, като вече са направили три облитания над източната част на пожара. Наш военен хеликоптер ще се включи в гасенето след обяд.

Екипите, които работят на терен на активиралия се отново западен фронт, са успели да направят големи просеки с тежки машини, така че да ограничат разпространението на огъня, който дойде от гръцката територия на планината Славянка, каза Валентин Чамбов, директор на Югозападното държавно предприятие:

"Правят просеки, търсят подходящите места за тези просеки, които да ограничат навлизането на пожара към горските територии".

В момента се правят и водни ограничителни ивици, като за целта пристигна високопроходима пожарна кола АРС на горското  стопанство в Самоков:

"Което ще ни позволи да сме по-активни на терен. Тя е високопроходима, с тънки маркучи, дълги около 800 метра и в същото време носи достатъчно вода, която да погаси по-малки огнища, където можем да се включим с човешка сила".

Три седмици продължава битката с огъня в планината Славянка, който превзе огромна територия в Гърция и прехвърли граница, навлизайки в много по-гъстите горски масиви у нас, взривявайки и минните полета от двете страни:

"По данни на "Коперник" е около 20 000 дка в границите на България и Гърция, което означава, че може 5000 дка е нашата площ". 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Камион с гръмнала гума предизвика верижна катастрофа на "Хемус"
Дата: 06/05, 20:38

СЗО спешно търси 82 пътници от борда на самолет
Дата: 06/05, 20:26

Данните за качеството на въздуха край ТЕЦ "Бобов дол" вече и на сайта на Общината
Дата: 06/05, 20:15

8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 20:10

Моторист загина при катастрофа на пътя между Котел и Омуртаг
Дата: 06/05, 20:03

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия