Проф. Методиев: Да се върнем обратно в авторитарни режими е много опасно залитане


06/09/2024, 12:17

снимка Булфото

 „България като днешна държава има поне три части, които не са били заедно преди. Така че разделението на българската национална общност е на повече от две. Но Източна Румелия и Княжеството са първият голям успех и може би затова точно 6 септември е празник на политическата ни история."

Това каза проф. д-р Веселин Методиев, историк и бивш министър на образованието,пред bTV по повод честването на 139 г. от Съединението на България. 

Той припомни, че много от знаковите ни празници празнуваме по стар стил. Включително и днешният празник - 6 септември е по стар стил, по нов стил е на 18 септември. Така отбелязваме и Денят на независимостта на 22 септември, а би следвало да бъде на 4 октомври.

Професорът направи паралел между управлението тогава и сега, между разделението в политиката преди и днес. 

„Ако четете дебатите в Народното събрание през 1879-1884г. няма да видите някакъв мир и щастие. Там са разделени на либерали и консерватори - сблъсъкът е тежък. Това е било демокрация и между другото сме изненадали Европа, че много бързо въвеждаме този парламентарен модел", обясни той.

 „Дай Боже дълго време да сме в състояние на демокрация. Да се върнем обратно в авторитарни режими е много опасно залитане. Наблюдавам, че не само при нас - това го има в цяла Европа и САЩ. За да се премахне едно или друго, което наистина не е добро, директно да премахнем демокрацията. Това е много опасно", каза още проф. Методиев.

„Днес ние не знаем колко трудности са решавали хората преди нас и мислим, че точно на нас ни се е паднало най-лошото. Това е илюзия - ние вървим по нормалния път. Сблъскваме се с лошотията и злобата - които ги е имало винаги. Може би нещо, което прави впечатление е опростачването малко повече, отколкото може да се понася. Като цяло обаче това са процеси, валидни за всички посткомуснистичекси държави. Така е в Полша, в Унгария, в Чехия", каза още той и призова:

„Всеки ден трябва да се радваме на това, което сме правили - като на 6 септември. Че сме успешни хора, че имаме успех като национална общност. Ето, че можем. Това е най-големият политически успех на българите в модерния ни свят. Трябва да си го обичаме и в негово име да се стараем и ние всеки ден."

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 04/05, 06:10

До 17 градуса и без валежи в понеделник във Варна
Дата: 04/05, 06:00

Спортът по телевизията в понеделник 4 май
Дата: 04/05, 05:00

Хороскоп за понеделник: Овен - продуктивност; Близнаци - нови идеи; Лъв - промяна; Скорпион - решителност; Риби - интуиция
Дата: 04/05, 04:30

На 4 май 1966 г. в СССР започва производство на леките коли "Жигули" и "Лада"
Дата: 04/05, 04:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия