Черно море победи Спартак в неговия дом и остана господар на Варна

Дата: 22/09, 21:55

Снимки Булфото

Отборът на Черно море победи Спартак с 2:0 в 64-тото елитно дерби на Варна от деветия кръг на първенството, което се игра пред пълни трибуни на стадион „Спартак“.

„Моряците“ надиграха категорично своя вечен съперник и заслужено спечелиха, а след последния съдийски сигнал фенове на Спартак поискаха оставката на наставника Кириякос Георгиу.

След този кръг те заемат трето място с 18 точки, с 4 по-малко от Лудогорец и Левски. Спартак пък остава пети с 15 пункта.

Победата е 24-та за Черно море в битката за Варна. Тимът има също 25 равенства и 15 загуби, с голова разлика 74:59.

Двубоят, който се игра пред впечатляващи хореографии на двете агитки, се забави с 3 минути, за да се разсее дима от фойерверките на феновете на "соколите".

Черно море обаче влезе по-добре в срещата и установи надмощие, докато спартаклии бяха притеснени и плахи.

"Моряците" откриха чрез Мазир Сула от дузпа в 8-ата минута, след като реферът Георги Кабаков посочи бялата точка за нарушение на Йоан Бауренски срещу Исмаил Иса.

По-голямата вина за гола обаче носи Франьо Пърце, който при изнасянето на топката пусна рискован пас в пеналта и затрудни максимално Бауренски. Кабаков отсъди дузпа и решението му бе потвърдено от ВАР, а Бауренски си отдъхна, тъй като не получи втори жълт картон.

В 17-ата минута "соколите" стигнаха до първото си положение. Ахмедов бе изведен от Вутов сам отляво на скорост и шутира ниско по диагонала, но топката премина край лявата странична греда.

Постепенно Спартак се съвзе и в 25-ата минута след пас на Петрашило Кристиан Илич напредна и отправи силен удар в левия долен ъгъл, но вратарят на "моряците" Пламен Илиев показа блестящ рефлекс и изби в корнер.

В 47-ата минута след корнер Панайотов засече кълбото, но го насочи във вратаря.

В следващите минути Спартак опитваше да атакува и оставяше много празни пространства, в които "моряците" нахлуваха.

В 52-рата минута Мартин подаде отляво и Иса опита атрактивен удар, след който топката профуча край дясната странична греда.

Логичното обаче се случи в 58-ата минута, когато Дуду покачи резултата на 2:0 за Черно море. Бразилецът получи прекрасен пас с десен външен фалц от Пашеко и от въздуха с левачката заби топката в мрежата. Попадението бе първо за Дуду за вицешампиона.

Впоследствие Черно море продължи да прави каквото си иска на терена и да се забавлява. Мощен удар на Иса бе избит от вратаря, а в 69-ата минута Сула пропусна да отбележи трето попадение. Неговият шут бе отклонен с лявата ръка от Мартин Величков.

В 73-тата минута "соколите" изтърваха да се върнат в мача, след като резервата Ивей Ромееш шутира с крак, но Илиев изби, а след това стражът на вицешампиона изби и добавката на панамеца с глава в корнер.

В 87-ата минута влезлият като смяна в Черно море Асен Дончев улучи дясната странична греда с плътен шут.

Състави:

Спартак: Мартин Величков, Радослав Димитров (63 - Ивей Ромееш), Ангел Грънчов, Матео Петрашило, Франьо Пърце, Виктор Митев, Йоан Бауренски (63 - Александър Цветков), Филип Лесняк, Кристиан Илич, Антонио Вутов, Ахмед Ахмедов

Черно море: Пламен Илиев, Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров, Даниел Мартин (77 - Ренан), Даниел Димов, Васил Панайотов, Мазир Сула, Дуду (84 - Мартин Милушев), Едгар Пашеко (78 - Асен Дончев), Исмаил Иса (78 - Клаудио Кешеру)