Ново проучване откри микропластмаса в човешка мозъчна тъкан


Дата: 24/09, 01:53

Кадър видео Top Of The Tops

Проблемът с микропластмасата не изчезва. Тези миниатюрни фрагменти от пластмасово замърсяване вече са се появявали в белите ни дробове, в древни скали и в бутилирана вода. Ново проучване разкрива до каква степен те проникват и в мозъка, пише Вести.

Международен екип от учени изследва обонятелните луковици - масиви от мозъчна тъкан, които приемат информация за миризмите от носа - на 15 починали хора и открива наличие на микропластмаса в 8 от тях.

Изследователите и преди са откривали микропластмаса в мозъчни кръвни съсиреци, но това е първото публикувано проучване, което открива материала в истинска мозъчна тъкан. Друго подобно изследване в момента е в процес на експертна оценка.

„Макар че микропластмаси са откривани в различни човешки тъкани, присъствието им в човешкия мозък не е документирано, което повдига важни въпроси относно потенциалните невротоксични ефекти и механизмите, по които микропластмасите могат да достигнат до мозъчните тъкани“, пишат изследователите в публикувания си документ.

Изследователите отбелязват, че най-разпространените форми са частици и влакна, а най-разпространеният полимер е полипропиленът: това е една от най-широко използваните пластмаси, която се среща във всичко - от опаковки до автомобилни части и медицински изделия. Размерите на частиците варират от 5,5 микрометра до 26,4 микрометра, което е не повече от една четвърт от ширината на средния човешки косъм.

Предишни изследвания установиха, че частиците от замърсяването на въздуха си проправят път по обонятелния път - последното проучване показва, че микропластмасата може да използва същия път към мозъка, през малки дупчици в крибриформената плочка (точно под обонятелната луковица).

„Идентифицирането на микропластмаси в носа, а сега и в обонятелната луковица, заедно с уязвимите анатомични пътища, засилва схващането, че обонятелният път е важно място за проникване на екзогенни частици в мозъка“, пишат изследователите.

Въпреки всички тези рискове и въздействия върху здравето, изглежда не можем да намалим зависимостта си от пластмасите. Въпреки продължаващите усилия за производство на пластмаса, която е по-биоразградима, факт е, че производството на пластмаса се е удвоило през последните 20 години.

Все още не е ясно какви щети могат да нанесат тези микропластмаси на собственото ни здраве, но все пак е сигурно, че увеличаването на концентрацията на синтетичен материал в мозъка не е добра новина. Въз основа на последните изследвания е вероятно увреждане на невроните и повишен риск от невронни нарушения.

Трябва да се има предвид и връзката с носа. Връзката между замърсяването на въздуха и когнитивните проблеми вече е добре установена и ако микропластмасите си проправят път в носните ни проходи, това вероятно ще влоши нещата.

„Някои невродегенеративни заболявания, като например болестта на Паркинсон, изглежда имат връзка с аномалии в носа като първоначални симптоми“, пишат изследователите.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Ограничават движението в тунел по магистрала "Струма"
Дата: 24/09, 07:06

Порой отложи мач от серия "А"
Дата: 24/09, 07:00

Край на сковаността в ставите
Дата: 24/09, 06:20

Без ток във Варненска област днес ще са
Дата: 24/09, 06:00

Не яжте яйца в тези случаи
Дата: 24/09, 05:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия