Булфото
Наблюдения с дрон показаха слаби места в централната част на Варна през летния туристически сезон. Те са извършени през август в района на Операта, входа на Морската градина и Морска гара от Агенцията за икономическо развитие. Първите резултати съобщи в ефира на Радио Варна Тодорка Димитрова, управител на агенцията.
Според наблюденията туристите избрали да посетят Варна през летния сезон няма къде да паркират, ако решат да отидат в района на Операта. Там е в действие Синя зона за паркиране, но обикновено всички места в нея са заети от хората, които живеят в района или такива, които всеки ден са на работа с колите си.
В горещите часове на деня потокът от туристи в района на площад "Независимост" се пренасочва по сенчестите места и се образува струпване на хора, а в този поток влизат освен пешеходци и велосипедисти и хора управляващи скутери, което затруднява придвижването на всички.
В района на Морска гара хората не се разхождат по определените за пешеходци места, а се движат между колите на паркинга, което е опасно особено за семейства с малки деца. Пешеходната алея на Морска гара се споделя от пешеходци, велосипедисти и водачи на скутери и това е най-вероятната причина част от хората да предпочетат движението между колите. Освен това от пешеходната алея няма достъп нито до морето, нито до зоната за развлечения, каза Тодорка Димитрова.
И в трите наблюдавани участъка не са били регистрирани хора в инвалидни колички, което означава, че районите са труднодостъпни за хора с увреждания.
Една от камерите на дроновете е отчела 65,7 градуса температура на въздуха на повърхността на сграда до входа на Морската градина, което крие риск от възникване на пожари.
Наблюденията с дрон бяха извършени от Агенция за икономическо развитие по проект, по който работят 10 партньори и 16 асоциирани организации от седем европейски държави – Гърция, Италия, Испания, Кипър, Хърватия, Малта и България. Проектът TOURISMOе с общ бюджет за около 3 милиона евро и чрез него, конкретно във Варна, три точки в централната част на града са обект на наблюдение с дрон – районът на Операта, входът на Морската градина и Морска гара. Изпълнител на проекта за Варна е Агенцията за икономическо развитие с участитето на район „Одесос“, а основната цел – подобряване на услугите и управлението на туристическите потоци чрез иновативни подходи и модерни решения.
Наблюдения с дрон ще има и следващото лято през месец юли, каза още Тодорка Димитрова. Проектът продължава до септември 2026 година, а след приключването му данните ще бъдат обобщени и споделени с всички заинтересовани страни, включително и с организаторите на фестивали, подобни на този като „Алея на книгата“ и други обществени прояви на открито.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Трагична смърт застигна голяма звезда на балета
Дата: 16/11, 13:31
Седмична прогноза: Киша и сняг ни затрупва от този ден
Дата: 16/11, 13:27
За пръв път от 90-те години в България пускат зимни полети между два големи града
Дата: 16/11, 13:20
Колко поскъпнаха най-насъщните стоки? Ето официалните данни
Дата: 16/11, 13:19
Усети се земетресение в 11:32 часа в България
Дата: 16/11, 13:101 Коментар