Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова нюз
Наблюдавайки старта на предизборната кампания виждам нервност и припряност и тя не е предизвикана от някаква политически битка, а по отношение на заобикаляящата среда. Чуват се реплики, неприязън и недобро отношение към тези, които коментират политическия процес. Така че агресията е отчетлива.
Това коментира пред Нова нюз проф. Росен Стоянов.
Изследователите на общественото мнение са длъжни да бъдат балансирани. Колкото до радикализацията на политиците, това е нещо, което почна преди повече от година и половина, когато политиците започнаха да говорят само на своите твърди ядра. Защото така наречената електорална периферия, която винаги е най-интересната част от избирателите, вече я няма. Тези хора вече изобщо не гласуват. За да можеш да мобилизираш твоя електорат, най-лесно е да говориш срещу отсрещния. Но като говориш така, след изборите като седнеш на масата на преговорите рискуваш да ерозираш и малкото избиратели, които имаш и точно това ни доведе до една спира, която ние само наблюдаваме как се радикализират лидерите, горят се мостове и после се оплакват, че не могат да преговарят, коментира Димитър Ганев.
Еми не можете да направите кабинет, защото по време на кампанията сте казали много тежки думи и твърдите ви избиратели няма да приемат коалиция с този, срещу когото е говорено, допълни той.
В последните години всичко е лично в българската политика и затова ерозиралата идея за представяне на алтернативно управление, доведе до боричкана в праха, който обаче става кал през есента и цапа всички. За съжаление наблюдаваме тенденция към принизяване на нивото на политическия разговор и никаква перспектива по отношение на визия за развитие напред, коментира проф. Стоянов.
Ще ви дам един пример за доверирето на хората в партиите. През 2009 година БСП понесе катастрофална загуба на изборите. Борисов буквално смаза БСП. И при тази катастрофална загуба тогава хората, които все пак бяха гласували за БСП бяха над 730 000. А сега на последните два вота така начереният победител ГЕРБ излиза първи с малко над половин милион гласа. Примерът го давам не заради БСП, а за да се види победителя какъв победител е. Какво се получава? На тези избори вероятно ще гласуват още по-малко хора, т.е. около 2 млн. души. Част от тях ще гласуват за партии, които няма да влязат в парламента. Около 1,8 млн. души ще изберат следващия парламент. Около половината от тях ще дадат гласовете си за онези партии, които ще направят някаква конфигурация и ще се мъчат да правят кабинет. От тези 900 000 души около половината няма да са доволни от това, че тяхната партия е наапарвила коалиция с други. С други думи казано, началната подкрепа за старта на следващия кабинет ще е около половин милион гласа, а това е около 10% от пълнолетното население, което живее на територията на България, коментира Ганев.
Това означава, че това ще е много ниско легитимен парламент, ниско легитимно правителство. Това отваря място за нови алтернативи, които ще се появят в рамките на следващите години, т.е. ще се появят нови партии, които ще се опитат да изместят старите, обясни той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
На заледен участък: Мъж загина на място след удар в дърво край Разград, в колата е возел 4-годишно дете
Дата: 18/11, 10:13
Преди 35 години обърнаха Тодор Живков надолу с главата на площада и "другарю" стана "господине"
Дата: 18/11, 10:11
Българският Принс Йордан Петев: Изтормозих всички в „Гласът на България”
Дата: 18/11, 10:092 Коментара
Един XXL продукт счупи продажбите на Черния петък
Дата: 18/11, 10:03
Четирима хванати да шофират из Варна пияни и напушени
Дата: 18/11, 10:02