Никой не иска да ремонтира Аквариума във Варна за 1,6 милиона лева. Сградата е опасна за ползване, пише в техническия паспорт


Дата: 02/10, 11:29

Булфото

Няма кой да ремонтира варненския Аквариум.

Сградата е открита през 1932 година от Цар Борис Трети. 

Няма кандидати за поръчката за  1 561 779,31 лева без ДДС на ИНСТИТУТ ПО РИБНИ РЕСУРСИ-ВАРНА.

Поръчката е прекратена преди дни поради липса на кандидати. 

Линк към поръчката: https://app.eop.bg/today/406697?fbclid=IwY2xjawFp4KdleHRuA2FlbQIxMAABHdrG0c9qm0OcpT5QzCP4PQCi-jhj9W982uv4c09x6-VswNTScBaaPbU4eA_aem_I6yk1W_dq2B05tcvcFdzSg

Ето и поръчката:

Обект на обществена поръчка е „строителство” по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1, б. „б“от ЗОП - „изпълнение или проектиране и изпълнение на строеж“ - „Изпълнение на инженеринг (изработване на инвестиционен проект, извършване на авторски надзор и изпълнение на строителни и монтажни работи) по въвеждане на мерки за енергийна ефективност и извършване на основен ремонт на сградата на АКВАРИУМ, Институт по рибни ресурси, бул. Приморски” №4, гр. Варна“ по проект BG-RRP-4.020-0297 „Устойчиво енергийно обновяване на сградата на АКВАРИУМ, Институт по рибни ресурси, бул. Приморски” №4, гр. Варна“,, финансиран от Механизма за възстановяване и устойчивост "

В техническия паспорт на сграда има притеснителни данни.

Съгласно действащите Норми за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони гр. Варна попада в район със сеизмичност от VII степен с клас на значимост на строежа ІІ и коефициент на сеизмичност кс-0,10

Оценка за сеизмична осигуреност на съществуващи сгради:

Съгласно чл.6(2) на [3] "Оценката за сеизмичната осигуреност на строежа е положителна, ако строежът съответства на изискванията на нормативни актове, действащи към момента на въвеждане на строежа в експлоатация...".

При огледа бе констатирано:

На много места при ребрестите плочи се наблюдава корозия особено ясно изразена в плочата над сутерена.

Северозиточната фасада на сградата е наклонена и укрепвана аварийно.

Първоначално сградата не е проектирана за аквариум и по време на експлоатацията са извършвани допълнителни Строително монтажни работи свързани основно с аварирали конструктивни елементи и/или промяната на предназначението на някой от помещенията.

На база горното съгласно действащата към момента Наредба №РД-02-20-2 за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони, валидна от 27.01.2012 г. за сградата не може да се даде положителна оценка за сеизмична осигуреност и тя в това си състояние е опасна за ползване.

3.1.2.3. Дълготрайност на строежа: стойност за конкретния строеж: Съгласно таблица 1 към чл. 10 на [Наредба №3 за не основните положения за проектиране конструкциите на строежите и за въздействията върху тях, от 2005г], жилищните, обществените и производствените сгради се категоризират като 4-та категория с проектен експлоатационен срок 50 г. При нормална експлоатация, поддръжка и след изпълнение на препоръки и мерки за поддържане и осигуряване на строежа, посочени в доклада, сградата може да продължи да изпълнява функциите си по нейното предназначение.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Веселка счупи леглото на Ивонне
Дата: 19/11, 23:31

Home Finishing представя новата колекция от коледни декорации на Bizzotto
Дата: 19/11, 23:30

Център по образна диагностика „Д-р Христо Куцаров“ – За вашето здраве и точна диагностика на най-високо ниво
Дата: 19/11, 23:30

Топ репортерка на БТВ роди
Дата: 19/11, 23:19

Шофьорът, който тази вечер влезе в подлез във Варна: Спирачките отказаха
Дата: 19/11, 23:08

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия