Национализация на пенсиите е възможен вариант, посочи икономист


15/10/2024, 21:56

Пиксабей

Ако има 18 млрд. лева бюджетен дефицит, практически това значи вдигане на данъците. Не ти стигат парите – вземаш дълг. Не ти стигат парите – вземаш дълг. В един момент идва Видовден и трябва да плащаш, особено ако не дойдат парите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това заяви икономистът Кузман Илиев, който изрази безпокойство и за валутния борд, ако трябва да стигнем до МВФ.

Имаме 23% ръст на дефицита на годишна база – безхаберно харчене на бюджетни пари, ако служебният финансов министър Людмила Петкова е права, подчерта и бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев. Той подчерта пред БНТ – по ПВУ идват пари в замяна на сериозни реформи, реформите не се правят, цитира Актуално.

Илиев предупреди, че и банките допринасят за случващото се с "малко безотговорна политика" на отпускане на потребителски кредити, особено ипотеки. За пръв път от 10 години поръчките от Германия за икономиката ни намаляват, добави той и посочи като голям проблем дефицитът в здравната система.

Илиев се опасява и от вариант да се национализират частните пенсионни партиди на хората, по втория стълб в пенсионната система.

България продължава да се хвали с ниски данъци, а това не е така – непреките данъци са ужасяващи, това е голям натиск за работодателите, заяви Керемедчиев.

Като основна поука от доклада на Марио Драги, Илиев посочи цената на тока и как САЩ направи "шистова революция" и стана енергиен лидер в глобален мащаб, а Европа не го направи. Ако няма евтин ток, индустрията затваря врати, настоя той и се присмя как ЕП гласува ограничения срещу Китай, а на 95% Старият континент зависи за ВЕИ (технологии) от китайците. А Керемедчиев се оплака, че ЕС изостава при високите технологии и старт-ъпите. "Европа плаща на всички, само и само да живее спокойно. Драги каза - или трябва да продължим да теглим от вашите пари, за да продължаваме, или да затегнем коланите", заключи той.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Тръмп поздрави победителя на изборите в Колумбия
Дата: 22/06, 23:59

Мъри Стоилов отказал на Фенербахче
Дата: 22/06, 23:43

Трима убити при стрелба в Монреал
Дата: 22/06, 23:37

Стоичков за Меси: Всички спорове са излишни
Дата: 22/06, 23:27

МОСВ: Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Дата: 22/06, 23:09

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия