Кадър БНТ
Обичани колеги и приятели са били загиналите в инцидента край Граф Игнатиево пилоти Петко Димитров и Венцислав Дункин. Признанието направи в интервю за БНТ заместник-началникът на отбраната и генерал от ВВС Цанко Стойков.
Познавах ги и двамата. С подполковник Димитров имахме дори съвместни полети. Той беше добре подготвен методически пилот, който е в състояние да обучава своите подчинени летци правилно и да им дава необходимата мотивация, каза ген. Стойков.
"Докладът, както е направен обективно отразява полета, който те са изпълнили, тъй като разчитайки параметрите от "черната кутия", няма как това да не се случи. Аз считам, че той отразява 100% това, което те са изпълнили като конкретен полет на генералната репетиция", коментира офицерът вчера огласения от военното министерство доклад.
"Параметрите на черната кутия са такива, каквито са. Самата констатация за необоснован риск се прави на база на това, което те са разчели от данните от черната кутия", уточни той.
Обстоятелствата са такива, каквито са изнесени, допълни ген.-лейтенант Цанко Стойков.
"Ето това е моралната отговорност за един командир. Да вижда в строя две празни места, да вижда в кабинета за предварителна подготовка на летателния състав две празни работни места, целият колектив да живее с чувството, че тях вече ги няма. Това е моралната отговорност", посочи той.
До момента няма подадени оставки, уточни генералът. Допълни, че по случая с фаталния инцидент работят две комисии едната е на Военна полиция, която е за разследване на авиационни произшествия. Тя завърши своята работа и изнесе фактите и обстоятелствата, които са констатирали.
"Не е завършила другата проверка от Военно-окръжна прокуратура в Пловдив, която все още изяснява обстоятелствата. Там се търси наказателна отговорност от тази комисия. С Министерска заповед е назначена работна група с председател аз и членове експерти от МО и щаба на отбраната", поясни ген. Стойков.
Самолетът е минал всички проверки, допуски за конкретния полет, каза офицерът и допълни, че двамата загинали "не са се катапултирали, защото са смятали, че самолетът е управляем. Всички системи са работели нормално."
"Ако е имало обстоятелства, които те са преценили, че са опасни и застрашават нормалното изпълнение на фигурата, аз мисля, че щяха да предприемат такива действия", категоричен бе ген. Стойко
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Пълно е с полиция и военни спецчасти на Морска гара - Варна
Дата: 07/05, 13:03
Хотелиери и туроператори: Giro d'Italia няма да има икономически ефект за туризма
Дата: 07/05, 13:01
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 13:00
Слави Василев: Не подкрепихме комисия срещу Пеевски, защото е една говорилня
Дата: 07/05, 12:59