Най-бедният щат в САЩ Мисисипи е изостанал почти като България от другите страни в ЕС


Дата: 21/10, 15:36

Кадър Гугъл мапс

САЩ е най-развитата икономическа страна в света.

Разликите между най-богатият и най-бедният щат обаче е огромна.

В САЩ има един щат, който много напомня на България. 

Както нашата страна е последна и най-изостанала в ЕС, така и щатът Мисисипи е най-изостанал от всички в САЩ.

Брутният вътрешен продукт на Мисисипи е 42 хиляди долара на човек, което не е малко и е сравнимо с БВП в развити eвропейски страни като Австрия.

Но разликата с най-богатият щат Ню Йорк (БВП над 100 хиляди долара на човек) е повече от два пъти.

Мисипи е с площ по-голяма от България от 125 хиляди квадратни километра и население около 3 милиона души.

На какво се дължи изоставането му от останалата част на САЩ?

Парламентът в столицата Джаксън.

Ето какво споделят в сайта за знания Quora?

"Веднъж срещнах млад мъж от Мисисипи в моята фитнес зала в Калифорния, който работеше за местен технологичен титан. Той се оплакваше от липсата на възможности в родния си щат, което принудило интелигентни, образовани и амбициозни млади хора като него да напуснат щата. Той изброи няколкото индустрии, които представляват почти цялата икономика на щата.

Неговите оплаквания са сходни и за много други по-бедни Червени (където изборите се печелят от Републиканската партия) щати, особено тези на юг. Да, южните щати постигнаха огромни икономически печалби от 70-те години на миналия век насам, но много от тях все още се считат за бедни. Защо е това? Според мен това е така, защото тяхната стратегия за икономическо развитие се фокусира върху разширяването на икономическите стимули за компаниите, вместо върху развитието на икономическата и социална инфраструктура за създаване на самите тези компании.

Развитието на тази инфраструктура включва инвестиране в образование и култура, която насърчава изобретенията и иновациите. 

Това означава, че много бедни щати ще трябва напълно да преобразят своите култури. 

Те трябва да започнат да наблягат на общественото образование и либерализиране. 

Сините (където печелят демократите) щати, които Червените щати обичат да критикуват, са либерални щати, които обикновено имат силни държавни училищни системи. Компаниите, които се опитват да привлекат, са основани в тези сини щати и техните икономики се поддържат до голяма степен от федералните данъчни приходи от тези щати. Техните по-прагматични лидери осъзнават това, но никой от тях досега не е пристъпил напред, за да предложи мащабни икономически и социални промени.

Младежът, с когото разговарях, е бил обучен в държавната гимназия за талантливи ученици в Мисисипи. Искаше да се върне в родния си щат, но там нямаше да има нищо за него.

***

Не знам всички отговори, но приятели от щата Мисисипи ми казаха, че щатът е прекалено беден, за да върви нагоре. Политическите трикове не работят.

Пример. Те имат малко регулации за производството и данъчни облекчения, но все още нямат силен производствен сектор. С други думи, дори когато фирмите *могат* да правят каквото си поискат и да получават данъчни облекчения за това, те пак предпочитат ДА НЕ работят в Мисисипи. Помислете за това за секунда. 

Данъчни облекчения и слаби регулации и въпреки това не можете да изградите производствен сектор.

А, какво ще кажете за изграждането на инфраструктура? От къде ще дойдат парите? Лесният отговор е „богатите“. В Мисисипи няма „богати“ хора (в сравнение с това, което се счита за „богати“ в други щати). Да бъдеш „богат“ в Мисисипи не би се квалифицирал като богат в по-голямата част от страната.

Да го поставим в перспектива. За да се „класирате“ като най-богатия „1%“ в щата Мисисипи, трябва да притежавате само $ 265 138. С други думи, „богатите“ дори не са милионери.

Само 13,3% от населението има бакалавърска степен.

Освен това, най-големият град в щата е Джаксън и неговите по-малки предградия. Така че той не е магнит за млади и образовани хора.

Така че те се нуждаят от инфраструктура и образование, но нямат парите и ресурсите, за да платят за това.

Те се нуждаят от бизнеси, за да могат да генерират приходи, но нямат желаната работна ръка или инфраструктура, която да се хареса на тези компании.

Продължение в https://petel.bg/SHHatat-Misisipi-e-Balgariya-v-SASHH__461802


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Първан Симеонов: Има ниша за нещо ново, голямо и авторитетно
Дата: 11/01, 18:31

Шефът на КНСБ обяви новия кабинет
Дата: 11/01, 18:31

Наум Шопов издаде Ергенът по БТВ
Дата: 11/01, 18:28

Стана милиардер на 23 години
Дата: 11/01, 18:18

Кукушева след поскъпването на хляба: Сивият сектор се завръща
Дата: 11/01, 18:17

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия