Д-р Влатко Глигоров: Детската болница трябва да има статут като ВМА и МВР болница


21/10/2024, 21:36

Снимка: Пиксабей

Националната детска болница трябва да има един по-особен статут, какъвто имат Медицинският институт на МВР и Военномедицинска академия, т.е. да има и централизирано от държавата финансиране. Това каза пред БНР д-р Влатко Глигоров, директор на Здравната инвестиционна компания за Националната детска болница.

Той разясни:  "Тази болница ще използва целия финансов ресурс, който се предлага в страната на всички болници - държавни и частни - говорим за Здравна каса, за здравноосигурителни фондове, включително и услугите, които ще предлагаме за родители в самата болница, които са придружители на децата си, ще има и тип платени услуги". 

По думите на д-р Глигоров в момента трябва да се фокусират усилията върху това да се направи процесът необратим - да се разчисти теренът, да минат обществените поръчки за предпроектиране, проектиране, строителство и надзор.  и частни - говорим за Здравна каса, за здравноосигурителни фондове, включително и услугите, които ще предлагаме за родители в самата болница, които са придружители на децата си, ще има и тип платени услуги". 

От наличния ресурс от 100 млн. лева за Детската болница са изразходени около 3,5 млн. лева, уточни той. "В момента се правят всички изчисления, включително предпроектиране и проектиране. ... Работи се с консултант - белгийско-испански консорциум, който е нает от Европейската инвестиционна банка, който да ни помага безвъзмездно в съответните консултации, задавайки репери и най-добри модели, които следва да следваме в този процес, за да имаме една европейска болница. Анализът на финансите ще бъде готов, когато бъде готов проектът на болницата, за да се види колко ще бъде голяма тя и как ще бъдат свързани звената в нея помежду си", обясни д-р Влатко Глигоров.

Няма автоматично да се прехвърлят отделения и клиники от други болници в новата Национална детска болница, заяви той.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Хороскоп за петък: Овен - планиране; Лъв - инициатива; Стрелец - нови познанства; Козирог - дисциплина; Риби - чувствителност
Дата: 08/05, 04:30

На 8 май през 1886 г., търсейки лек за главоболие, фармацевтът Пембъртън създава Кока-Кола
Дата: 08/05, 04:00

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 08/05, 03:10

Рожден ден празнува Анета Сотирова
Дата: 08/05, 03:00

Кристиано Роналдо и Лионел Меси загубиха няколко милиона последователи заради мащабна кампания на Meta
Дата: 08/05, 02:001 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия