Пиксабей
През 2023 г. българската армия е била изправена пред сериозен проблем, който досега оставаше в сянка – сексуалният тормоз и психическото насилие над жените военнослужещи. Това става ясно от Доклада за равнопоставеността на мъжете и жените, изготвен от Министерството на труда и социалната политика за този период,.
Досега военните уверяваха, че работят в подкрепа на равноправието между двата пола, а мащаба на проблема с дискриминацията не беше ясен. Тази година обаче ситуацията се промени – армията открито призна, че сексуалното и психическо насилие срещу жените в униформа е реалност.
Според официалните данни на Министерството на отбраната, които са част от Доклада за равнопоставеността на мъжете и жените, през 2023 г. са подадени редица сигнали за различни форми на насилие в армията, предаде bTV.
Най-голям дял от оплакванията са свързани с тормоз – 71 сигнала, без уточнение за вида на тормоза. От тези сигнали, 8 са подадени от мъже.
Сексуалният тормоз е по-рядко докладван – 9 жени са се оплакали от сексуален тормоз на работното място, 7 от психическо насилие със сексуален характер, а 22 жени са сигнализирали за физическо сексуално насилие, включително изнасилване.
Това са само регистрираните случаи.
Министерството на отбраната работи активно за създаване на механизми за докладване на тези проблеми.
На официалната му уебстраница са посочени контакти за подаване на сигнали, които могат да бъдат изпращани директно към администрацията. Съществува и практика жените военнослужещи да подават неформални жалби чрез Сдружението на жените военнослужещи (СЖВ).
В доклада на Министерството се отбелязва, че жените в армията са по-малко склонни да напуснат отбранителната система в сравнение с мъжете, въпреки тежките предизвикателства, пред които са изправени.
Освен това се наблюдава тревожна тенденция – увеличаването на агресивното поведение в българското общество се отразява и сред военнослужещите.
Министерството на отбраната така участва в проекти за повишаване на осведомеността относно домашното насилие, като се стреми да подпомогне жертвите чрез различни програми и обучения.
Съвместно с Института по публична администрация (ИПА) и други организации, са обучени пет жени – три военнослужещи и две служителки в администрацията, които имат за цел да подобрят идентифицирането на жертви и да предоставят подкрепа.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Първан Симеонов: Има ниша за нещо ново, голямо и авторитетно
Дата: 11/01, 18:31
Шефът на КНСБ обяви новия кабинет
Дата: 11/01, 18:31
Наум Шопов издаде Ергенът по БТВ
Дата: 11/01, 18:28
Стана милиардер на 23 години
Дата: 11/01, 18:18
Кукушева след поскъпването на хляба: Сивият сектор се завръща
Дата: 11/01, 18:17