кадър: Ройтерс
Стотици ентусиати се осмелиха да влязат в ледените води на река Вълтава в Прага по Коледа. Така те отдадоха почит на Алфред Никодем – пионер в плуването в ледени води, по-известно като моржуване.
330 плувци се потопиха във водата с температура от 3,6 градуса по Целзий по време на ежегодното събитие, а десетки любопитни се събраха на Легионерския мост в чешката столица, за да ги наблюдават.
Участниците, в зависимост от възрастта и физическата си подготовка, имаха възможност да плуват на дистанции от 100, 300 или 750 метра. Организаторът на събитието Томаш Прокоп съобщи, че 67 състезатели са преплували най-дългата дистанция от 750 метра и всички са я завършили успешно, допълва Нова тв.
Събитието отдава почит на Алфред Никодем – пражки златар, който поставя началото на традицията на моржуването в Чехия през 1923 г. Това, което започва с едва няколко съратници, любители на минусовите температури - се превръща в масово събитие с над петдесет участници само за пет години, а традицията се спазва ежегодно оттогава.
Много от плувците изтъкват психическите и физическите ползи от плуването в ледена вода. Според моржуващите студената вода укрепва имунитета и подобрява кръвообращението.
Редактор "Екип на Петел", "За нас"
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Младеж взе банкнота от 10 лева и си издуха носа с нея
Дата: 28/12, 20:021 Коментар
Спират плащанията в брой на касите в Община Варна от утре
Дата: 28/12, 19:59
Силният вятър причини материални щети в 26 области в страната, няма пострадали хора
Дата: 28/12, 19:49
Климатолог: В полунощ на Нова година ще бъде от минус 6 до минус 1 градуса
Дата: 28/12, 19:45
Тръмп е провел „много продуктивен“ разговор с Путин преди срещата си със Зеленски
Дата: 28/12, 19:32