Кадър БТВ
ившият апелативен прокурор на Варна Владимир Чавдаров няма да бъде съден за подкуп, тъй като прокуратурата е прекратила разследването срещу него с мотив, че такова престъпление не е било извършено, предаде lex.bg.
Това става ясно от решението на Софийския апелативен съд (САС), с което пък Чавдаров е оправдан и на втора инстанция по единственото обвинение, за което беше пратен на съд – за това, че е държал 285 патрона без разрешение, показа проверка на „Лекс“.
Разследването срещу Чавдаров започна след сигнал на бившия кмет на Варна Иван Портних, че бившият апелативен прокурор на града му е поискал подкуп в особено големи размери. Подробности за твърденията на Портних не бяха оповестени, а разследването вървеше отделно от това за намерените в повече боеприпаси в дома на Чавдаров. Миналата година от държавното обвинение казаха само, че досъдебното производство за подкуп продължава. Според адвокат Людмил Рангелов, който защитава Чавдаров, бившият кмет Портних е заявил в показанията си, че случайно срещнал на улицата човек, когото не разпознал и този човек му казал, че Владимир Чавдаров иска 200 хил. евро, за да въздейства по обвинението, повдигнато на Портних за замърсяването на Варненското езеро с над 3 млн. куб. м. фекални води през 2019 – 2021 г.
Миналата година в Софийския градски съд (СГС) беше внесено делото за боеприпасите, по което през април т.г. Чавдаров беше оправдан. Съдът се позова на чл. 9, ал.2 от НК, според който деянието, макар и формално да осъществява състава на престъпление по чл. 339 от НК, поради своята малозначителност не е общественоопасно. Чавдаров обаче беше глобен с 1000 лева за съхраняваните повече боеприпаси.
По-малко от месец след първата оправдателна присъда за бившия апелативен прокурор на Варна, прокуратурата е прекратила и разследването за подкуп срещу него, става ясно от решението на апелативния съд.
Държавното обвинение обаче протестира пред САС оправдателната присъда с мотив, че количеството патрони, които Чавдаров е държал без разрешително, не може да се приеме за малозначително. Според прокуратурата, „подобен извод би внесъл недоверие в обществото по отношение на принципа на генералната превенция и би създал чувство за ненаказуемост на определена категория граждани поради заеманото от тях положение“.
Апелативните съдии обаче напълно подкрепят изводите на градския съд, според който макар броят на боеприпасите да не е малък като абсолютна стойност, то на фона на оръжията и боеприпасите, които са били държани легално от Чавдаров, той не може да бъде определен като значителен. От материалите по делото е видно, че той е притежавал 4 ловни пушки, 5 пистолета и един револвер. Съдът отбелязва още, че Чавдаров не е осъждан, с изключително добри характеристични данни е и няма доказателства за незаконна употреба на оръжията, които са били съхранявани правилно.
Освен това в хода на делото е изяснено, че бившият прокурорски шеф редовно е посещавал стрелбище във Варна, където посетителите купували боеприпаси, но не винаги успявали да ги изстрелят. В такива случаи обаче нямало възможност да бъдат върнати и да си получат обратно парите, поради което си ги прибирали.
„Действително иззетите незаконно притежавани боеприпаси са 285 на брой. Това количество боеприпаси, без да бъде подценявано, не следва да бъде разглеждано единствено като абсолютна стойност. Следва да се отчете, че те са били във фактическа власт на лице, което е притежавало законно десет, различни по вид огнестрелни оръжия, за всяко от които законът му е предоставил възможност да придобива и съхранява (съгласно чл.6, ал. 3 и ал.4 от ЗОВВБПИ) значително количество боеприпаси, които надвишават броя на инкриминираните“, мотивира се още съдът и припомня, че Чавдаров е държал патроните в лична каса, до която единствен той е имал достъп.
„С основание първата инстанция е изтъкнала, че практиката на стрелбищата да не приемат обратно вече закупени, но неизстреляни патрони е в голяма степен причина за създалото се положение, което не може да се възложи изцяло в тежест на поведението на подсъдимия. Истина е, че закупените от центровете за стрелба боеприпаси не следва да се изнасят, както твърди в протеста си подалият го прокурор. Но също така е вярно, че не е била създадена подходяща организация за това как е следвало да се процедира със закупени, но неизстреляни боеприпаси (поради умора или недостиг на достатъчно време), при условие, че клиентите не са можели да ги върнат на търговеца, от който са ги закупили срещу възстановяване на платените суми“, пише в заключение САС.
Решението не е окончателно и прокуратурата може да го протестира пред Върховния касационен съд.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
От 1 януари 2025 година сменят личните карти по нови цени
Дата: 24/12, 20:38
Клинтън напусна болницата във Вашингтон
Дата: 24/12, 20:37
Кирил Петков показа постната си трапеза на Бъдни вечер
Дата: 24/12, 20:20
Станкулова предупреди: Сериозна зимна обстановка по планинските проходи
Дата: 24/12, 20:03
Чатбот на Мъск набра 6 млрд. долара от инвеститори
Дата: 24/12, 20:03