Прогноза: ИИ ще промени работните места в света


Дата: 03/04, 17:18

Снимка: Пиксабей

До 2033 г. глобалният пазар на изкуствен интелект (ИИ) се очаква да достигне 4,8 трилиона долара – приблизително колкото икономиката на Германия.

Това съобщи ООН, като предупреди, че това може да засегне почти половината от работните места в света, предава БГНЕС.

Изкуственият интелект трансформира икономиките и създава огромни възможности, но технологията също така може да задълбочи съществуващите неравенства, предупреди в нов доклад агенцията на ООН за търговия и развитие UNCTAD. 

В документа се предупреждава, че ИИ може да засегне 40% от работните места в света, предлагайки повишаване на производителността, но и пораждайки опасения за автоматизация и изместване на работни места.

Докато предишните технологични вълни засягаха предимно работни места с физически труд, секторите с интензивно използване на знания са най-застрашени от въздействието на ИИ.

Това означава, че развитите икономики със сигурност ще бъдат най-силно засегнати. Те обаче са в по-добра позиция да се възползват от предимствата на ИИ, отколкото развиващите се икономики.

Ръководителят на агенцията Ребека Грийнспан подчерта значението на това да се гарантира, че хората са в центъра на развитието на ИИ, като призова за по-силно международно сътрудничество, за да се измести фокусът от технологиите към хората, като се даде възможност на страните да създадат съвместно глобална рамка за изкуствен интелект.

Редактор "Екип на Петел", "За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Трима души, сред които двама полицаи, са убити при взрив в Москва
Дата: 24/12, 09:17

Баба Дешка от село Горно Драглище: По-важна от броя на ястията е добрата дума и споделеността около масата
Дата: 24/12, 09:11

Скандал във Великобритания с манипулации при търговията с коледни пуйки
Дата: 24/12, 08:592 Коментара

Засилен трафик през "Дунав мост" при Русе за празниците
Дата: 24/12, 08:46

Президентът на Северна Македония обвини България, че отваря вратите за влиянието на "трети сили"
Дата: 24/12, 08:361 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия