Повече профилактични изследвания от догодина, предлага здравното министерство


Дата: 26/11, 20:34

Снимка: Пиксабей

Касата да покрива повече профилактични изследвания от догодина, предлага здравното министерство.

Допълнителните изследвания са за оценка на бъбречната функция и био-маркери при онкохематологични заболявания, съобщава bTV.

Също така се предлага касата да покрива и така наречената течно-базирана цитонамазка - много по-прецизно изследване от стандартното, което в момента се използва.

Веднъж в годината Дани Манолова задължително посещава профилактични прегледи - и не пропуска цитонамазката. 

"Трябва да се отдели време в деня. Но страшно не е, болезно не е. Не се усеща. Моят съвет винаги е бил, когато има възможност и време - да се пусне", казва тя.

Това изследване показвна има ли злокачествено изменение на клетките на маточната шийка. Въпреки голямото му значение - много жени все още го пропускат.

"Това е единият от трите най-чести злокачествени заболявания, с които се среща жената. Към днешна дата благодарение на скрининга и профилактиката с ваксини това е едно предотвратимо заболяване", казва доц. Мария Юнакова.

В момента право на профилактична цитонамазка имат жените между 30 и 40 години. Идеята на здравното министерство е при тях течно-базираният метод, който е много по-точен, да замени стандартния. 

Предлагат се и два нови теста, с които да се следи бъбречната функция - а не само показателят креатинин, който не е достатъчен.

Допълнителните изследвания могат да станат факт, ако за догодина се заложат средства за тях. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 




Спонсорирани връзки.



Атанас Атанасов в "Панорама": Има съпротива срещу разследването на скандала около "Чирен"
Дата: 28/03, 22:30

Григор Димитров загуби бързо от Джокович в Маями
Дата: 28/03, 22:20

Нов гол на Стоичков извън Кауфланд
Дата: 28/03, 22:20

Президентът на БФС Георги Иванов: Мачовете с Грузия и Турция ще се играят почти сигурно в Пловдив
Дата: 28/03, 22:10

Всички, които пият "Кока Кола", са предупредени от фармацефт
Дата: 28/03, 22:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия