снимка МС
"Важно е да обезпечим най-спешните мерки, така че при позитивно решение за Шенген през декември всички институции и структури, които работят по граничния контрол, да реорганизират работата си безпроблемно".
Това заяви служебният министър-председател Димитър Главчев на работна среща в Министерския съвет, цитиран от пресслужбата на правителството. Премиерът инициира координационната среща с оглед на евентуалното пълноправно приемане на България в Шенген, което предстои да бъде гласувано в Брюксел на 12 декември.
В хода на разговора са били набелязани стъпките, които следва да бъдат направени от всички компетентни по темата институции. Обсъдени са начините за реорганизация на дейностите на различните държавни структури, дискутирана е организацията на движението по границата с Румъния и Гърция, пътната инфраструктура и изграждането на необходимата сигнализация и маркировка, фитосанитарният контрол.
Акцент бе поставен върху компенсиращите мерки на границата с Румъния, които ще бъдат прилагани за период от шест месеца. В средносрочен план предстои работа и по подготовката на изменения в нормативната база, касаещи основно подзаконови актове, посочват от Министерския съвет.
В хода на срещата специално е подчертано, че България продължава да надгражда постигнатото до момента, така че да бъде гарантирана добра среда за сигурност по границата и в Шенгенското пространство.
Темата премиерът коментира и на сутрешното заседание на Министерския съвет. „Евентуалното ни приемане в Шенген носи безспорни ползи за всички граждани, за бизнеса, за туризма“, каза служебният министър-председател, цитиран от бТВ.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Био ферма "Стара Планина" предлага 100% пресни домашни яйца от кокошки, свободно отглеждани на открито
Дата: 28/02, 02:20
Новите колекции в Bonito.bg: Защо дамските обувки от Legero, Ara, Caprice и Peter Kaiser са инвестиция в самочувствие?
Дата: 28/02, 02:20
Бивш български футболист е осъден на две години и девет месеца затвор
Дата: 28/02, 01:55
Почина Дан Симънс
Дата: 28/02, 01:40
Един милиард пъти по-бърз от нас: AI и бъдещето
Дата: 28/02, 01:40