Кадър БНТ
Предстои пренасяне на разходи, които депутатите са увеличили автоматично - минимални работни заплати, учителски заплати, МВР, военни, за култура. Когато тези разходи се направят автоматично увеличаващи се и се правят без предварителен анализ и съответствие на законопроекти с изискванията на Закона за публичните финанси, се стига до дефицит. Това каза икономистът Красен Станчев в предаването „Говори сега" по БНТ.
В момента народните представители се стараят да увеличават разходите, отново в предизборна кампания. „Никоя от партиите и никой от народните представители в момента не носи отговорност. Носенето на отговорност обикновено се стоварва върху плещите на пазителя на фискалната дисциплина - министъра на финансите", обясни Станчев.
Очертаващият се дефицит от 12 до 18 милиарда лева в Бюджет 2025 означава, че ще възникнат проблеми със събирането на данъците и ще трябва да се вземат нови дългове, които да покриват тези текущи разходи. „Това означава, че 2026 г. проблемът ще бъде още по-дълбок", допълни икономистът.
Той коментира предлаганите от Министерство на финансите мерки за запълване на дупката. Данъчната амнистия според него е неправилен подход. „Той награждава онези, които не са спазили някакви изисквания на данъчния закон."
Проблемът с членството в еврозоната по-скоро е свързан с върховенството на правото, а не толкова с изискването за 3-процентен дефицит.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
В Полша започват общонационални протести
Дата: 04/12, 00:23
Вземи своя коледен бонус в Моят А1 през декември
Дата: 04/12, 00:20
Стартира Transform IT Awards - четвъртото издание на конкурса за технологични бизнес иновации
Дата: 04/12, 00:00
Бойко Василев представи новия си филм "Майки" в Рен
Дата: 03/12, 23:46