Снимка Pixabay
Бъдни вечер е последният ден от Рождественския пост, установен в древността, за да се пречистят хората преди Коледа с молитва и покаяние и с чисто сърце да празнуват Рождеството на Спасителя. На Бъдни вечер според правилата на поста, можете да ядете храна само веднъж - след вечернята, когато в средата на храма се изнася запалена свещ, пред която се пее тропарът на Рождество Христово и символизира Звездата на Витлеем, пише Актуално.
Традиции за Бъдни вечер
Има редица традиции за вечерта срещу Коледа. Бъдни вечер се прекарва със семейството – на този ден не е прието да се ходи на гости.
Трябва да простите на всичките си врагове в душата си и да поискате прошка от онези хора, които може да сте обидили. На този ден също нямате право да работите.
Този ден трябва да прекарате със семейството си, сред близки и приятели.
Прието е да се изчака първата звезда да се появи на небето, преди да се яде. Когато Исус се явил на земята, на небето изгряла ярка звезда, така наречената Витлеемска звезда, която известила на всички за раждането на Божия син. Днес някои вярващи се придържат към това правило. Някои хора започват да ядат, след като отидат на църква. Свещеникът изнася свещ, която е символ на Витлеемската звезда, в центъра на храма. Но не би било грях да хапнете, докато чакате основното ястие.
На този ден никога не трябва да гадаете. Смята се, че обръщането към злите духове, за да разберете бъдещето, отрича цялата духовна чистота на празника.
Не можете да работите в този ден. Всички важни дела трябва да се свършат след Коледа.
На този ден трябва да има действия и дела с чисти и добри мисли. Не можете да ругаете, да създавате проблеми, да използвате нецензурни думи. На този ден на никого не трябва да се отказва помощ. И тогава радостта ще се настани в сърцето ви. Сутринта е препоръчително да присъствате на църковна служба, да се изповядате и да вземете причастие.
Традиции, свързани с празничната трапеза на Бъдни вечер
На трапезата на Бъдни вечер трябва да има нечетен брой ястия 7, 9 или 11. Според друго поверие те могат да са 12 ястия (според броя на апостолите и месеците в годината). Но месо може да се яде само на 25 декември.
На трапезата се слагат ястия от набъбващи храни - жито, ориз, боб, нахут - вярва се, че по този начин, късметът на семейството ще набъбне. Подготовката на ястията за празничната трапеза започва рано сутринта - целта е семейството да прекара възможно повече време заедно.
По традиция на трапезата винаги присъства содена питка с пара в нея. Вярва се, че на който се падне парата, той ще има много късмет и пари през годината. Преди вечеря най-възрстната жена у дома трябва да прекади трапезата с тамян. След това най-възрастният мъж вдига високо питката и я разчупва, като дава на всеки по едно парче. По стара традиция питката се яде с мед и чесън, за да прогони всички болести.
Съществува и друга традиция, по време на празничната вечеря никой не трябва да става от трапезата в противен случай семейството ще остане без късмет. Право да стават от трапезата имат само най-възрастния мъж и жена у дома. Но те задължително трябва да ходят приведени, за да е плодородна годината и късметът да не си тръгне от дома.
На Бъдни вечер масата не се вдига цяла вечер. Оставя се така и през нощта. Вярва се, че мъртвите слизато от небето тази вечер.
Друга важна традиция е свързана с Бъдника. Това е дъбово дърво, което на празника се слага в огъня. Отсича се непосредствено преди празника от млад момък, който го носи на рамо в дома.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Бефника спечели Купата на Лигата след изпълнение на дузпи
Дата: 12/01, 00:22
12 януари – 397 години от рождението на Шарл Перо
Дата: 12/01, 00:10
Изригна вулканът Ибу
Дата: 11/01, 23:53
Бензема пропусна дузпа при драматично равенство на Ал-Итихад
Дата: 11/01, 23:33
Мексико изпраща пожарникари в Калифорния
Дата: 11/01, 23:18