Уникална за България съдова операция извършиха във ВМА


27/12/2024, 10:15

Снимка: ВМА

Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров, се утвърди като водещ в България център в областта на минималноинвазивните методи за лечение на комплексни аортни случаи. 2024 година е определено годината на въвеждане на иновативните техники при лечение на аортните заболявания в страната ни. Равносметката за ВМА няма как да е по-различна, коментира д-р Никола Колев от Клиниката по съдова хирургия. 

През месец декември той и колегите му д-р Тодор Самарджиев и д-р Тодорка Найденова извършиха за първи път в България ендоваскуларно лечение на торакоабдоминална аневризма с използване на модифициран от хируга ендографт. 

Уникалното на използваната техника е в това, че за първи път се използват добавъчни разклонения на протезата под формата на браншове. Ендоваскуларната интервенция продължи 7 часа, а на 48-мия час пациентът вече бе вертикализиран, коментира д-р Колев. 

Торакоабдоминалните аневризми на аортата са сред най-предизвикателните случаи на световно ниво в областта на аортната хирургия, съобщават от ВМА.

ВМА е сред лидерите в страната в областта на ендоваскулартното лечение на комплексните аортни аневризми. Говорим за случаи, в които атеросклеротичните поражения на аортата и съответно разширението на аортата са непосредствено под отделянето на висцералните артерии. Това силно ограничава хирура поради факта, че висцералните съдове кръвоснябдяват всички органи в коремната кухина и съответно трябва да бъдат включени в реконструкцията под формата на отвори (фенестри) или крачета (браншове), които посредством имплантация на покрити стентове се свързват с прицелния висцерален съд, пояснява д-р Никола Колев и отчита, че през настоящата година екипът на Клиниката по съдова хирургия на ВМА е извършил над 15 подобни операции. 

В ерата на развитие на онкологията аортните заболявания са сериозна контраиндикация за провеждане на химиотерапия. Благодарение на интердисциплинарния подход и модерната многопрофилна матераилна база на ВМА в Клиниката по съдова хирургия се извършват ендоваскуларни аортни репарации при пациенти с придружаващи онкологични заболявания, както предоперативно по отношение на онкологичното заболяване, така и преди провеждане на химиотерапевтични процедури, казва още специалистът.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Филм за „Величие“ показва реална дейност вместо празни обещания
Дата: 15/04, 01:30

Мигриращи чакали от Гърция застрашават популацията на дребен дивеч в поречието на река Места
Дата: 15/04, 01:30

Експерт: Цените на горивата няма да паднат в следващите 2-3 седмици
Дата: 15/04, 01:15

Бабата и майката на Сияна проговориха: Борбата на Николай ни носи утеха
Дата: 15/04, 01:10

Има решение и за най-кекавите
Дата: 15/04, 01:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия