снимка Булфото
Косовските здравни власти съобщиха днес, че в страната е установен първият случай на маймунска шарка (mpox), предаде Ройтерс. Пациентът е 30-годишен мъж, който наскоро се е завърнал от Африка.
Институтът за обществено здраве на Косово съобщи, че мъжът е бил приет в болница на 24 декември след пътуване до страна в Западна Африка. В съобщението не се уточнява коя е била страната.
„Симптомите му са температура, треска и кожни изменения по лицето и ръцете“, се казва в съобщението на института, който уточнява, че състоянието на пациента изглежда стабилно.
Здравните власти са установили всички лица, с които пациентът е бил в контакт, и е издало противоепидемични препоръки.
Съмнения за случай на маюмунска шарка имаше в Косово и през юни, но те не се потвърдиха.
През август Световната здравна организация (СЗО) обяви маймунската шарка за извънредна ситуация от международно значение, когато нова форма на заболяването се разпространи от Демократична република Конго в съседните страни. СЗО потвърди оценката си в края на ноември, предаде БТА.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 04/05, 06:10
До 17 градуса и без валежи в понеделник във Варна
Дата: 04/05, 06:00
Спортът по телевизията в понеделник 4 май
Дата: 04/05, 05:00
Хороскоп за понеделник: Овен - продуктивност; Близнаци - нови идеи; Лъв - промяна; Скорпион - решителност; Риби - интуиция
Дата: 04/05, 04:30