Генетична мутация потиска развитието на рака


Дата: 29/12, 16:46

Снимка: Пиксабей

Изследователи от Медицинския център Саутуестърн на университета на Тексас в САЩ са идентифицирали генетична мутация, която забавя растежа на меланома и потенциално и на други видове рак, като мобилизира имунната система. Резултатите са публикувани в специализираното издание Journal of Experimental Medicine.

Резултатите ни показват, че е възможно след време напълно нов тип терапевтична цел да се използва за потискане на широк набор от злокачествени тумори, каза д-р Хъсин Шъ, преподавател в Центъра по генетика и имунология в изследователската институция. Той е съавтор на изследването заедно с Брус Бойтлър, директор на Центъра по генетика и имунология, преподавател по имунология и вътрешна медицина и нобелов лауреат за медицина или физиология за 2011 г.

Учените са установили много гени, известни като онкогени, които подтикват и направляват раковите клетки, когато мутират. Макар учените отдавна да твърдят, че в човешкия геном съществуват и мутации, които предпазват от рак, откриването им е трудно, защото хората с тези генетични мутации не се отличават с нищо специално от останалите, обясни д-р Шъ, цитиран от електронното издание "Медикъл Експрес".

В търсене на такива гени д-р Шъ и д-р Бойтлър заедно с колегите си от медицинския център създават миши модели с различни генетични мутации, след което търсят мишки, които не развиват злокачествени тумори.

Изследователите прилагат и разработен в лабораторията на Бойтлър метод, наречен автоматизирано мейотично картографиране (AMM), който проследява необичайни характеристики при мишките с генни мутации.

Така учените бързо достигат до гена H2-Aa. Мишките, които носят две мутации на този ген, благодарение на които протеинът на H2-Aa изцяло липсва, често изобщо не развиват тумори, след като биват изложени на клетки на меланома.

При мишките само с една мутация на този ген развитието на тумори и значително по-ограничено в сравнение с мишки, носещи основната форма на гена. H2-Aa се свързва с производството на част от протеина MHC class II, който помага на имунната система да различава протеините и така подготвя атаката на потенциални външни заплахи.

Авторите на изследването са успели да синтезират и протеин на моноклонално антитяло, който блокира действието на други протеини срещу H2-Aa и води до същия резултат като мутациите на H2-Aa, предава БТА.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Мравките помнят враговете си и таят злоба към тях
Дата: 19/01, 20:31

На 52 години му дойде време за сватба
Дата: 19/01, 20:29

На 20 януари изтича краен срок за пенсиите
Дата: 19/01, 20:24

Пламен Димитров: Толерансът към новата власт е най-много два месеца
Дата: 19/01, 20:211 Коментар

Сняг вали от мъглата в понеделник
Дата: 19/01, 20:19

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2025 | Пълна версия