Снимка Pixabay
Сколиозата, редом с други гръбначни изкривявания, стават все по-чест проблем сред подрастващи и възрастни през последните години. Факторите за появата им са комплексни, а стандартното лечение не предполага особена успеваемост. Затова ви срещаме с Петър Петров, кинезитерапевт, водещ терапевт и съсобственик на един от най-големите центрове за корекция на сколиозата и други деформации на гръбначния стълб по метода "Шрот" в България. За иновативната методика на "Шрот", за особеностите на сколиозата, симптомите, лечението и превенцията, както и дали контролът над изкривяванията в училищата е достатъчен, ще научите от интервюто на Петър пред "Фокус".
Здравейте, да започнем с това какво е сколиозата?
Сколиозата е сложен процес на изкривяване на гръбначния стълб, който засяга и трите равнини. Тоест, при него имаме освен отклоняването настрани на гръбначния стълб или това, което повечето хора разпознават като по-големият проблем, но всъщност не е толкова голям. Имаме и ротация, и отделно от това и изглаждане на гръбначния стълб. При сколиозата е характерно, че има изглаждане на т.нар. физиологични кривини - кифозата или лордозата в лумбалния дял или в цервикалния дял.
По какви белези изкривяването може да се разпознае от обикновен човек, например родител?
Обикновено е сложно за един човек, който не се занимава с тези неща да разграничи дали има сколиоза или не. Най-добрият вариант е да се отиде при специалист. Това, което все пак първо могат да забележат е изглаждане на талийните триъгълници в лумбалния дял, т.е. в кръста, или когато погледнат детето в гръб да забележат някаква асиметрия, откланяне на тялото в едната или в другата посока, несиметрична позиция на таза, несиметрична позиция на лопатките, примерно едната лопатка да изглежда по-изхвръкнала, другата - по-прибрана.
Най-доброто, което могат да направят е Forward Bending Test или тест на Адамс. Той е елементарен и може да се направи в домашна среда: При едно навеждане на тялото напред от изправена позиция да съблюдават дали при сгъването гръбначният стълб се движи хармонично. Дали е равен от двете страни, и ако забележат примерно изпъкване от едната страна повече, това би бил признак, че има отключена ротация. И в този случай е добре да се посъветват със специалисти.
Цялото интервю на терапевтът Петър Петров пред "Фокус" - ТУК
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Красавица разцъфтя пред блок във Варна на Нова година
Дата: 04/01, 13:11
НИМХ посочи кога започва затоплянето
Дата: 04/01, 13:06
Азис изчезна на Нова година
Дата: 04/01, 13:051 Коментар
Новият лидер на Сирия не се здрависа с външната министърка на Германия
Дата: 04/01, 12:44