Снимка: Пиксабей
Поискана е заповед за задържане на отстранения президент на Южна Корея Юн Сук Йол по обвинения, свързани с краткия му указ за военно положение, като съдбата му сега зависи от решението на Конституционния съд, предава Yonhap.
Южнокорейските следователи са поискали съдебна заповед за задържане на отстранения президент Юн Сук Йол по обвинения в бунт и злоупотреба с власт, свързани с неговия краткотраен указ за военно положение от 3 декември, предава Фокус.
Адвокатът на Юн оспорва заповедта с аргумента, че агенцията за борба с корупцията няма правомощия да разследва бунта, но не изяснява как ще реагира, ако съдът одобри заповедта за задържане на президента.
"Настоящ президент не може да бъде преследван за злоупотреба с власт", посочва адвокатът.
"Разбира се, има различни мнения относно това дали президент може да бъде разследван за злоупотреба с власт и някои твърдят, че разследванията са възможни. Но дори когато разследванията са разрешени, преобладаващото мнение е, че те трябва да се прилагат с най-голямо внимание".
Агенцията за борба с корупцията не е отговорила веднага на коментарите на адвоката.
Искането за задържане идва, след като Юн Сук Йол избегна няколко искания от съвместния екип за разследване и прокурорите да се яви за разпит и също така блокира претърсванията на офисите му.
Въпреки че Юн има президентската привилегия на имунитет срещу наказателно преследване, тази защита не се простира до обвинения в бунт.
Не е ясно дали съдът ще издаде заповедта или дали Юн може да бъде принуден да се яви за разпит.
Законът на Южна Корея изисква съгласието на отговорното лице за претърсване на обекти и документи, свързани с военни тайни, което прави малко вероятно Юн доброволно да напусне резиденцията си, ако бъде задържан. Има и опасения за възможни сблъсъци със службата за сигурност на президента Юн, ако властите се опитат да го задържат насила.
Президентските правомощия на Юн бяха спрени, след като Народното събрание гласува импийчмънт срещу него на 14 декември заради налагането му на военно положение, което продължи само няколко часа, но предизвика седмици на политически сътресения, спря дипломацията на високо ниво и разтърси финансовите пазари.
Сега съдбата на Юн е в ръцете на Конституционния съд, който решава дали да подкрепи импийчмънта и да го отстрани от длъжност, или да го възстанови.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Най-малката дъщеря на Кирил Петков вече е тийнейджър
Дата: 04/01, 23:20
НАСА планира следващата си мисия с екипаж до Луната
Дата: 04/01, 23:05
Почина Брентън Ууд
Дата: 04/01, 22:50
Байдън удостои Меси с престижния „Президентски медал на свободата"
Дата: 04/01, 22:33