Хампарцумян за повишените цени: Прозорецът за еврозоната става по-мъничък


Дата: 06/01, 18:16

Редактор: Недко Петров

Стопкадри бТВ

Елитен банкер каза какво мисли за повишените цени на хляба, бензина и електричеството. Левон Хампарцумян обяви, че това, което придържа цените в някакъв баланс, са две неща - контрол и конкуренция. Според него обаче двата механизма в България са леко счупени и повредени.

По този начин те могат да си позволят, дори примерно шефа на една асоциация да излезе и да каже пред медиите: Ние ще вдигнем цените с 10 процента. Ами, аз ако съм шеф на Комисията за защита на потребителите, на другия ден ще го извикам и ще го питам картел ли ще прави или какво, започна Хампарцумян.

Според него никой не трябва да чакам от властта да оправи цените, защото 50 години го е правила по време на комунизма, и всички знаят какво е било. За Хампарцумян е най-важно властта да създава условия за конкуренция и да има контрол, и това е, което трябва да се поправи.

Левон допуска също, че някои решения на упавляващите може да попречат на България да влязат в еврозоната и да повишат инфлацията.

Посоката е правилна, но начинът, по който се прави, е безобразен. Много рязко се случва това нещо, без да е покрито с приходите. Говоря за вдигането на заплатите в държавната администрация в най-широкия смисъл примерно, даването на разни субсидии по повод и без повод и диференцирани ставки на ДДС. Всичко това всъщност са неща, които водят в посока неефективност в икономиката и съответно повишават инфлацията, допълни Хампарцумян. 

Той коментира и мнението на експерти, според които има прозорец за България за влизане в еврозоната и ако не се възползваме сега от него, няма да имаме втори шанс.

Прозорецът става по-мъничък. Ние сме в процедура ERM II, която предшества кандидатстването за еврото и трябва да уплътним, някакви критерии трябва да направим, и даже в момента нещата са доста формални. Трябва формално да изпълним тези неща, разбира се, политическият компонент е все пак трябва и да искаме, заяви пред Цветанка Ризова по бТВ Левон Хампарцумян.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Близки на загинали при катастрофи поискаха справедливи присъди за убийците на пътя
Дата: 08/02, 20:34

Голяма разпродажба в Mr.Bricolage - отстъпките стигат до -50%, а в кампанията са включени над 4000 продукта за дома, ремонта и градината
Дата: 08/02, 20:30

Шефът на кабинета на британския премиер подаде оставка
Дата: 08/02, 20:25

Районите във Варна и областта, където няма да има ток в понеделник
Дата: 08/02, 20:14

Христо Стоичков празнува своя 60-и юбилей и избира главния герой в предстоящия биографичен филм
Дата: 08/02, 20:12

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия