Кадър бТВ
Наш дипломат каза нещо, което със сигурност ще доведе до бурни коментари и дискусии.
Има криза и разпад в институциите, администрацията не работи, икономиката е засегната, отношенията в обществото са напрегнати, цари безотговорност и безконтролност. Крайно необходимо е след толкова много експерименти и провали през последните четири години да има редовно правителство.
Това каза бившият вицепремиер и дългогодишен посланик на България в Германия Меглена Плугчиева в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".
Тя изрази надежда, че здравият разум сред преговарящите политически сили ще надделее и ще бъде формиран кабинет, бил той и на малцинството.
Политическата нестабилност води до криза във всички сектори на обществено-политическия и икономически живот на страната.
"На първо място това се отразява на икономиката и това е видно от липсата на инвестиции в последната година. Нашият ІТ сектор, който беше водещ в Европа, изостава сериозно, защото няма кадри. Над 50% от учениците в средното образование не завършват с дипломи и няма кадри за този високотехнологичен сектор. Нашата бюрокрация е тежка и комбинирана с корупция“, изброи Меглена Плугчиева.
Търговските взаимоотношения на България с Германия са изключително важни за икономиката на страната. Стокообменът между двете страни през 2019 г. е бил 8,5 милиарда евро, а през 2023 г. той е с 5,7 милиарда, посочи Плугчиева. "Ако Германия губи, изостава и е в рецесия, ефектът за България е същият. Губим инвеститори и всичко се нарежда в една много неприятна домино верига, защото ние сме скачени съдове“, обясни Плугчиева.
Дългогодишният посланик на България в Германия коментира и кризата в Германия. Тя започва още с управлението на Ангела Меркел, отбеляза Меглена Плугчиева. Това е период, който анализаторите в Германия оценяват като тих период без реформи, без динамика и с изоставане спрямо процесите, които текат в света. Трите години война в Украйна са били катализатор на вече натрупаните проблеми, пише ruse24.bg.
"Кризата е не само политическа, а на първо място икономическа. Това е в резултат основно на повишените цени на енергоизточниците, прекъсването на политическите и икономически отношения с Русия и спирането на евтините суровини за германската икономика. Това беше много силен удар. Правителството на Олаф Шолц също взе много грешни решения. В пика на кризата през април 2023 г. затвориха окончателно атомните електроцентрали и се очакваше, че може да се мине само на възобновяеми енергийни източници. Допълнителни фактори са тежката бюрокрация, която тегли надолу германската икономика, липсата на работна ръка, безработицата, липсата на инвестиции в германската икономика, изоставането в развитието на новите технологии“, изброи дипломатът.
Либералната социална политика на Германия спрямо мигрантите е съществен фактор за задълбочаване на кризата, допълни тя.
"Заради езика, бюрокрацията, манталитета мигрантите не могат да бъдат интегрирани на пазара на труда. Така те натоварват социалните системи и изпразват приходите от икономиката. Помощите, които получават, са много високи и те нямат стимул да се включат в пазара на труда“, обясни Плугчиева.
Основен приоритет за правителството на Олаф Шолц е бил грижата за мигрантите и помощта за Украйна, която се равнява на между 28 и 34 милиарда евро."Правителството на Шолц постави интересите на собствените си граждани и на собствената си икономика далеч зад интересите на мигрантите и Украйна“, посочи Меглена Плугчиева.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Eкзитпол: Лукашенко си осигурява седми мандат начело на Беларус с 87,6% от гласовете
Дата: 26/01, 20:49
Задържаха близо 16 000 вейпове без акциз
Дата: 26/01, 20:31
Най-важната стока в България след хляба вече е в евро
Дата: 26/01, 20:21
Пуснаха движението по улицата след взрива в Банкя, 25 къщи са с щети
Дата: 26/01, 20:15
Почнат по времето на НРБ блок дочака акт 16: Приема новодомци след 35 години чакане
Дата: 26/01, 20:12