Снимка Pixabay
Шведският премиер Улф Кристершон днес каза, че страната му „не е във война“, но не живее и в мир, като се позова на „хибридните атаки и прокси войната“, които се водят на нейната територия, предаде Франс прес.
„Швеция не е във война, но не е и в мир. Истинският мир е свободата и липсата на сериозни конфликти между държавите“, каза той по време на ежегодния форум за отбрана в град Селен в централната част на страната.
„Ние и съседите ни сме обект на хибридни атаки, които не се извършват с ракети и войници, а с компютри, пари, дезинформация и заплахи за саботажи“, каза Кристершон. „Тази ситуация със сигурността и фактът, че в Балтийско море продължават да се случват странни неща, ни карат да вярваме, че не могат да се изключат враждебни намерения“, допълни той, предава БТА.
Няколко електрически и телекомуникационни кабели бяха повредени в Балтийско море през последните месеци. Според експерти и политици, увреждането на енергийна и комуникационна инфраструктура е част от „хибридната война“ на Москва срещу Запада, отбелязва АФП.
По време на речта си шведският премиер не обвини конкретна страна за повредените кабели, но говорейки по-общо за хибридните атаки в региона, той каза: „ Руската заплаха със сигурност ще бъде дългосрочна. Такава трябва да бъде и нашата отбрана“.
Той добави, че шведското правителство възприема ситуацията като „сериозна“ и смята, че страната живее в „епоха на прокси войни“.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Станка Златева: "Такава простотия няма"
Дата: 22/01, 00:30
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 22/01, 00:20
Барселона с трудна победа срещу Славия (Прага) за ШЛ
Дата: 22/01, 00:15
Принц Хари се изправи пред Висшия съд в Лондон
Дата: 22/01, 00:00
Трима претенденти за шеф на УМБАЛ "Лозенец"
Дата: 21/01, 23:50