Тоскана одобри законопроект за достъп до асистирано самоубийство


11/02/2025, 19:45

Снимка: Пиксабей

Областният съвет на италианската област Тоскана одобри днес законопроект за достъп до асистирано самоубийство. Това е първата италианска област, която регулира тази мярка, отбелязват АНСА и Ройтерс. В Италия, в която е силно влиянието на Римокатолическата църква и която е управлявана от консервативна дясна коалиция, няма общо законодателство, касаещо евтаназията и асистираното самоубийство.

През 2019 г. италианският Конституционен съд призова парламента на Италия да приеме закон в тази насока. Но оттогава този призив не се е увенчал с резултат.

Регионалното законодателство, прието днес в Тоскана, получи подкрепата на 27 срещу 13 областни съветници, предава БТА. То постановява, че исканията за асистирано самоубийство трябва да бъдат разглеждани, в това число и от медицинска комисия, в рамките на 30 дни. Ако критериите да се прибегне до асистирано самоубийство са изпълнени, то регионалната здравна служба трябва да предостави необходимия за това медикамент и да осигури здравен персонал, който да извърши процедурата до 10 дни, освен ако пациентът не поиска неговият личен лекар да извърши асистираното самоубийство.

Законодателството позволява на лекарите да отказват по морални или етични причини да участват в тази процедура. Това е подобно на правото, дадено на лекарите в Италия във връзка с абортите.

Законодателството в Тоскана беше разкритикувано от католическата благотворителна организация „Про Вита Фамилия“. Тя каза, че Тоскана се превръща в „италианска Швейцария“, в която се предписва, както каза организацията, „държавна смърт“, за да се отърве страната от болни, възрастни, самотни и уязвими хора. Швейцария позволява асистираното самоубийство от 40-те години на миналия век.

Здравеопазването в Италия е до голяма степен от компетенциите на регионалните власти. В Тоскана на власт са левоцентристите.

Миналата година законопроект за правото да умреш беше дискутиран в областното събрание на управляваната от десницата област Венето. Той не беше  прокаран, защото не му достигна един глас, тъй като и левоцентристите и десноцентристите там бяха разделени по въпроса.

През 2019 г. Конституционният съд на Италия декриминализира асистираното самоубийство за пациенти, засегнати от нелечими болести, причиняващи им нетърпими страдания. Пациентите трябва да са изразили ясно желанието си да умрат.

Кампания за легализиране на евтаназията и на асистираното самоубийство води в Италия организацията „Лука Кошони“, която настоява това да се случи във всички италиански области. Сега други италиански региони също подготвят сходно законодателство.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Левски вдигна 27-ата титла в историята си
Дата: 09/05, 22:45

Путин: Войната върви към своя край
Дата: 09/05, 22:332 Коментара

Балкан излъга Черно море след продължение
Дата: 09/05, 22:32

Ердоган: Европа без Турция е непълна и уязвима при управлението на кризи
Дата: 09/05, 22:19

Зеленски е обсъдил с Коща стъпките за европейска интеграция на Украйна
Дата: 09/05, 22:14

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия